İşletmenizi Dış Pazarlarda Çevrimiçi Pazarlamak için 10 Strateji
04 Temmuz 2019

Güçlü bir çevrimiçi pazarlama stratejisi işinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu 10 dijital stratejinin, şirketlerin performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer onları kullanırsanız, daha fazla müşteri kazanmanızda ve yenilerini elde etmenize yardımcı olacak somut bir internet pazarlama stratejisi oluşturma yolunda gerçekçi adımlar atmış olursunuz.

1. Web Tasarımına Yatırım Yapın
Web tasarımını bir pazarlama taktiği olarak düşünmüyoruz, ancak kullanıcının sayfanızda harcayacağı zaman ve harcadığı dikkat onun alım kararlarını etkiler. Web siteniz tüm dijital pazarlama çabalarınızın merkezidir, bu nedenle sayfanız temiz, okunması kolay ve ilgi çekici değilse, strateji geliştirmeye ne kadar zaman ayırdığınız önemli değildir. Kendiniz yapmak için tasarım beceriniz yoksa, modern, dikkat çekici ve mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmak için birini işe almaya değer.

2. Arama Motoru Pazarlamasını ve Optimizasyonunu kullanın
Arama motoru pazarlaması ve optimizasyonunun, işletmenizin arama motoru sonuçları listesinde daha yüksek görünmesine yardımcı olan bir işlevi vardır. Güçlü bir SEO stratejisiyle, şirket web siteniz hizmetlerinizi bulmak için kullanılan anahtar kelimelerle ilişkilendirilecektir. Bu, bir bireyin çevrimiçi arama yaptıktan sonra birlikte çalışmayı seçtiği şirket olma şansınızı artırır.

3. Ortak ve Ortak Programlar
Bir ortaklık programı ile, şirketinize inanan kişiler bilgilerinizi paylaşabilir ve pazarınızı komisyon tabanlı bir platformda büyütebilir. Bir ortaklık programı her işletme için bir anlam ifade etmiyor. Ancak, bunları kullanırsanız, pazarlama çabalarınızın kendiniz için bir şey yapmanıza gerek kalmadan hızla düzeldiğini görebilirsiniz.

4. Bir Koç veya Danışman Kiralama
Dijital ve internet pazarlaması konusunda uzman değilseniz, birilerine sorun. Sizin ulaşabileceğiniz yüzlerce internet pazarlama koçu ve danışmanı var. Bunlardan birçoğu size başarıyı yakalamanız için neleri değiştirmeniz gerektiği konusunda danışmanlık verebilir. Diğer işletme sistemlerine odaklanması gereken küçük işletme sahipleri için, bir koç veya danışman çok yardımcı olabilir.

5. E-posta Pazarlama Kullanımı
Sadece e-posta göndermek pazarlama için yeterli değildir. Her bireyin özel gereksinimlerini karşılayan ve kampanyalarınıza kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sunan çeşitli e-posta listelerini düşünmek daha sonuç alıcı olacaktır. Müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarına göz atın ve bu bilgiyi stratejinizi geliştirmek için kullanın.

6. Optimize Bir E-posta Listesi Oluşturun
Müşterilerinizin gönüllü olarak kaydolacağı bir e-bülten, müşterilerin size gelmesini ve e-posta yazışmaları almak için kaydolmalarını sağlar. Bu, potansiyel müşterilerle ve mevcut müşterilerle bağlantı kurmanızı sağlar.

7. Makalelere veya Haber Hikayelerine Girin
İşinizi, yaptığınız şeylerle ilgili konularda haberlere taşıyabilmek için bir halkla ilişkiler uzmanıyla çalışın. Sizi yalnızca güvenilir bir uzman olarak desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda işinizi daha geniş bir insan tabanı ile tanıştıracaktır.

8. Çevrimiçi Basın Bültenleri Yazın
Çevrimiçi basın bültenlerini kullandığınızda, online gazetelerde, bloglarda veya diğer online medya kaynaklarında çok da büyük çabalarını göstermenize gerek kalmadan şirketinizle ilgili yazılar yazılmasını sağlayabilirsiniz.

9. Yarışma ve Eşantiyonları Dağıtın
İnsanlar yarışmaları ve hediyeleri sever. Müşterilerinize promosyon ürünleri dağıtın. Satın alımlarda ve sitenize giriş sayısında oldukça fazla sayıda bir artış olduğunu göreceksiniz.

10. Blogunuzu İşletin
Kalıcı bir ilişki güven ile başlar ve blogunuz bunu oluşturmak için harika bir yoldur. Blogunuzu tavsiye verebileceğiniz, bilgi paylaşımlarını paylaşabileceğiniz ve müşterilerinizle gerçekten bağlantı kurabileceğiniz bir yer haline getirin.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner