İZEL KİMYA
22 Aralık 2017

Kurtköy’de kurulan İzel Kimya, boya ve vernik sanayisinde yaygın olarak kullanılan sentetik reçine ihtiyacını karşılamak adına 1996 yılında faaliyetlerine başlamıştır.
Türkiye’de Sentetik reçine üreticisi konumunda olan kuruluşun Genel Müdürü Suat Çelik KOBİ Gurusu’nun sorularını şu şekilde cevapladı:

Sizi ve İzel Kimya’yı kısaca tanıyabilir miyiz?

İşletme Fakültesi mezunuyum. İzel Kimya San. Ve Tic. AŞ’yi 1996 yılında aile şirketi olarak kurduk ve o günden beri İzel Kimya’da yönetim kurulu başkanı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.
İlk üretimimiz Kurtköy’deki küçük bir tesiste başlayıp, artan taleplerin karşılanabilmesi amacıyla 2011 yılında, teknolojisini, üretim kapasitesini ve hizmet kalitesini arttırarak Dilovası’nda bulunan bugünkü modern üretim tesisine taşındı.
İzel Kimya portföyünde 200 den fazla ürün çeşidi yer almaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-ge merkezimizde ürün yelpazemizi her geçen gün daha da geliştirerek sektörde öncü ve güçlü olmaya devam etmekteyiz.
 
Sektörünüzde kendinizi lider olarak görüyor musunuz? Hangi açılardan?

İzel Kimya, sahip olduğu 75.000 m-ton/yıl kapasitesi, 2011 yılında taşındığı modern tesisine, 5 kıtaya ve 40’dan fazla ülkeye yayılmış 500’ün üzerinde aktif müşteri sayısı ile üretiminin %70’den fazlasını ihraç etmektedir.
En önemlisi yetişmiş teknik altyapıya sahip çalışanları (beyaz yakalı çalışan sayısının toplam çalışanlara oranı %70’nin üzerindedir.) ile sektörünün tartışmasız lideri konumundadır.
Bulunduğumuz konumu merkez kabul ederseniz, 2.500 km yarı çaplı bir daire çizdiğinizde daha modern, daha yüksek kapasiteli, daha teknolojik, daha çok ürün yelpazesine sahip vb. özelliklere sahip bir sentetik reçine imalatçısı bulamazsınız.

Temel stratejik yaklaşımınız nedir ve bunun başarınıza etkisi nasıldır?

Genel stratejimiz, Ar-Ge’ye yaptığımız büyük yatırımlar sayesinde daha yenilikçi, çevre dostu, sürdürülebilir ve yurt dışı rekabete açık bir üretim stratejisi belirleriz. Bunun sonucunda son 5 yılda, ortalama her yıl %50’ini üzerinde büyüme sağlamıştır. Bu sayede ürettiği ürünler, teknoloji ve hizmetler ile sektöründe sürekli takip edilen bir firma olmuştur. İzel Kimya, modern Türkiye’nin oluşumunda üzerine düşen görevi, sorumlulukla yerine getirmeye çalışan ve rekabetçi kimliği ile yüzünü gelişmeye dönmüş bir firmadır.

Gelecek hedefiniz nedir, İzel Kimya sektörde nerede olmak istiyor?

İzel Kimya olarak, gelecek yıllarda sürdürülebilirliğin temel değerlerimize yön vereceği inancı ile çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Ekonomik başarı, çevre koruma ve sosyal sorumluluk arasında denge kurmak, uzun zamandır kurumsal kültürümüzün temelini oluşturuyor.
Sürdürülebilir ürün geliştirmek, gelecekteki iş portföyümüzün temelini oluşturduğundan, firmamız için büyük önem taşımaktadır. İzel Kimya’nın bugün bile üretiminin çoğu yeni ve sürdürülebilir ürünler ile yenilenmektedir. Piyasa ihtiyaçlarını iyi bir şekilde tespit edip, sunuma hazırladığı projeleriyle ithalat ihtiyacını düşürerek yerli üretime yönelimi arttırmayı hedeflemekteyiz.
Özellikle üretim alanında faaliyet gösteren firmalar pazarda yer edinebilmek ve devamlılığı sağlamak, dünyadaki ve ülkesindeki gelişmeleri takip etmek, uygulamak ve bu gelişmelere öncülük etmek durumundadır. Firmamız özellikle Ar‐Ge merkezi olarak reçine sektöründe su bazlı reçineler ve poliaspartik reçineler gibi iç pazarda ilk sayılabilecek üretimleri ve sentezleri gerçekleştirmiştir. Sentezi gerçekleştirilecek olan yeni ürünler ile özellikle ihracat ile yerli ürünlerin tanıtımı sağlanacaktır.
2017 itibariyle 40 ülkeye ihracat yapmaktayız, İzel Kimya ailesi olarak tüm gücümüzle özellikle yurt dışı pazarlarında ürün yelpazemizi ve pazar payımızı arttırmak için çalışmaktayız.
Hizmet kalitemizi daha ileri seviyelere taşımak ve bu konuda daha sağlam adımlar atabilmek adına, 166 yıldır müşterilerine profesyonel çözümler sunan Avrupa’nın öncü firmalarından Worlee Chemie GmbH firması ile 2013 yılında Joint Venture anlaşması imzaladığımızdan da sizlere bahsetmek isterim. Bu işbirliği kapsamında İZEL KİMYA yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki tüm müşterilerini birçok yeni ürün ile tanıştırmayı hedeflemektedir ve bu anlaşma ile uluslararası piyasalarda rekabetçi bir konuma yükselmiştir.

Ar-ge merkezi dediniz, neler yapılıyor bu merkezde?
Firmamız hizmet kalitesini daha ileri seviyelere taşıyarak, yenilikçi çözümler sunarak, teknolojik gelişim sürekliliğine ve piyasanın ihtiyaçlarına daha da önem vererek, sürdürülebilir üretim üstünlüğü ve kaliteli ürün farklılığı yaratmaktadır. İzel Kimya alanında daha da sağlam adımlar atabilmek adına kendini bilimsel ve teknolojik anlamda güncellemeye devam etmektedir. Sektöründe, ulusal ve uluslararası ticarette öncü olmayı ve inovatif projelere imza atarak müşterilerini yeni ürünlerle tanıştırmayı hedeflemektedir. Kendi bünyemizde gerçekleştirmiş olduğumuz projeler arasında su bazlı alkid reçine üretimi, doymuş polyester reçine sentezi ve su bazlı akrilik reçine üretimi gibi projeler başarıyla tamamlanmıştı. Hali hazırda 8 adet devam eden projemiz olmakla birlikte içerikleri yine reçine sektöründe yeşil kimyaya geçiş başlığı altında toplanabilir. Bu projeler gerek piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda, gerek çalışan “fikir insanlarının” bilgi ve tecrübeleri ile sürdürülen projelerdir. Mevcut projelerimizin tamamlanmasıyla birlikte hedeflediğimiz 5 yıllık ve 10 yıllık proje geliştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Zamana ayak uydurmaktan ziyade, zamana meydan okumayı tercih eden İzel Kimya ar-ge merkezi her fikre saygı duyarak yoluna devam edecektir.

İş Sağlığı Güvenliği ve kalite politikanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

İzel Kimya olarak bu konuda çok hassas ve duyarlıyız. Bu yüzden sağlık, güvenlik ve çevre yönetim sistemi çalışmalarımızı her zaman güncellemekteyiz. Firmamız almış olduğu ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 sertifikaları ile de bu çalışmalarını büyük bir hassasiyetle devam ettirmektedir.

http://www.izelkimya.com.tr/

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner