KAPIYI ÇALAN YENİLİK - ENDÜSTRİ 5.0
29 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Şimdi, Nesnelerin İnterneti, yapay zekâ, siber-fiziksel sistemlerin yanı sıra bulut ve bilişsel hesaplamaların entegrasyonu sayesinde üretimin “akıllı” olarak adlandırıldığı bir endüstri 4.0 döneminde yaşıyoruz. Endüstri devrimi 4.0'ın temel prensibi, bitmiş ürün yaratma zincirinin tamamını kontrol eden (hammadde elde etmekten tutun, bitmiş ürünlere kadar) akıllı sistemler yardımıyla karmaşık üretim zincirlerinin yaratılmasıdır.

Ancak, teknolojik gelişmelere rağmen, sektör inanılmaz bir hızla büyümeye devam ediyor. Birçok mühendis ve birçok bilim adamına göre, büyük insanlığın ufkunda yine insan faktörünü üretim sürecinde farklı bir noktaya konumlandıracak olan endüstri 5.0 var. Endüstri 4.0 otomasyon sistemleri ve endüstriyel robotların yanı sıra endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) sistemlerinin üretim hattını ön plana çıkarmasına rağmen, endüstri 5.0, insanların ve makinelerin “iş birliğini” daha verimli hale getirecek. Bu sistemlerin potansiyelini gerçekleştiren insanlık, insan beynini eleştirel düşünme bilişsel becerilerine sahip yüksek hassasiyetli otomatik sistemler alacak.

Bu, robotların günün sonunda üretim döngüsünden kademeli olarak çekileceği anlamına gelmez. Aksine, sanayi 5.0 hem mekanik bileşenlerin hem de imalat sanayindeki insan rolünü geliştirerek, robotlar için tekrarlayan görevler bırakacak ve yaratıcı tarafı insanlara devredecektir. Bu, personelin daha fazla sorumluluk almasını ve üretilen ürünlerin kalitesini her alanda iyileştirmek için sistemlerin denetimini güçlendirmesini sağlayacaktır.

Üretim hattında insanlar ve robotlar arasındaki iş birliği fikri “uzak bir gelecek’’ için değildir. Bir araştırma firması geçtiğimiz günlerde dünya genelinde 512 büyük işletmeci yöneticisiyle yapılan bir anket yayınladı ve %85'inin 2020 yılına kadar fabrikalarındaki insanlar ve robotlar arasında ortak bir üretim hattı önerdiğini gösterdi. Bu, hedef tarihin sadece bir yıl sonra olduğu göz önüne alındığında oldukça etkileyici bir sonuçtur.

Endüstri 5.0'ın ufukta ortaya çıkması, endüstri standartları 4.0'ı uygulamaya yeni başlayan üreticilerde panik yaratabilir, ancak korku boşuna. Makalede daha önce belirtildiği gibi, yeni standart insan ve makine arasında daha yakın bir iş birliğine sahip olmaktır. Bu, sanayiyi “daha akıllı” hale getirmeyi amaçlayan doğal bir evrimdir ve robotik üreticileri zaten insanlarla birlikte çalışmak ve işyerinde yaralanmaları önlemek için güvenli olan “insanlarla iş birliği” için özel makineler geliştirdiler.

Endüstri 4.0 çoğu üreticinin kafasında ana devrim olmaya devam etse de geleceğe göz kulak olmak da buna eşit derecede öneme olmalıdır. Teknolojiler sürekli olarak gelişiyor ve rekabet edebilmek için üretim de onlarla gelişmeli. Yüksek kaliteli ısmarlama ürünlere olan talebin artmasıyla birlikte, üreticiler hiç kuşkusuz Endüstri 5.0'ın sunduğu şeyden faydalanacaklar ve belki de bu, büyük sanayi işletmelerindeki çoğu işçinin otomatik hatlarla değiştirme konusunda yaşadığı doğal korkuyu azaltacaktır. Yeni becerilere ihtiyaç vardır, ancak ortak bir işyeri uzun vadede herkes için faydalı olacaktır.

Yapmamız gereken tek şey yeni bilgi ve becerileri almaya açık olmaktır.