KAR AMACI GÜTMEYEN SOSYAL GİRİŞİME BAŞLAMAK
02 Ağustos 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

BİR İŞLETME NE ZAMAN SOSYAL BİR İŞLETMEDİR?

Gerçek anlamda, sosyal girişimcilik genellikle çevresel, sosyal veya kültürel sorunları çözmek için çözümler sunan işyerleri başlatan bir girişimcidir. Yoksulluğun sağlık hizmeti ile azaltılması veya evsizlerin evlerin inşa edilmesi için birkaç örnek.
Kâr amacı gütmeyen, çok sayıda sosyal girişimci, daha deneyimli girişimciler olumlu bir sonuç için fikir alışverişinde bulunmaya ve olağan riskleri almaya açık olduğu sürece oyun değiştiricidir. Bu bir kazan-kazan ve kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişim başlatmak için birkaç adım daha atıyor.

KAR AMACI GÜTMEYEN SOSYAL GİRİŞİME BAŞLAMAK

Bir işe başlamak araştırma, iş planı, tavsiye, yasal uyumluluk, risk yönetimi vb. Gerektirir. Ayrıca bu iki sorunun cevabını da almanız gerekir:

SOSYAL AMACIN NEDİR?

Açık bir misyon ifadesi, herhangi bir başlangıç için çok önemlidir ve işinize ilgi çekmek için bunu kullanabilirsiniz. Müşteriler duygu satın alırlar ve sizin satış elemanlarınız olabilirler, bu yüzden satın almaları çok önemlidir. İşçilerin ve yatırımcıların da gelip misyonunuza inanmaları gerekiyor.
Görevinizi ifade etmek kendi içinde bir görevdir. Neyi başarmak istediğinizi ve diğer insanların nasıl hissetmesi gerektiğini açıklamak kolay değildir, ancak yapmanız gereken şey, onu okuyan herkes tarafından unutulmaz ve kolayca okunur.

PAZARIN NEDİR?

Kime yardım etmek istiyorsun ve neden istiyorsun? Bir hizmet mi, bir ürün mü yoksa her ikisi de mi ve ne yapacak? İşletmenizin neler satabileceğini bulmak, pazarın derinlemesine anlaşılmasını ve PEST analizi zorluklarını gerektirir.

Rakipleri araştırın ve pazardaki boşlukların nerede olduğunu anlamaya çalışın. Bir seferde birkaç soru ile kendi anketlerinizi yapın ve hedef kitlenizin yanı sıra tedarikçiler ve savunucularla toplantılar düzenleyin. Eğer bu sizin yeni bir pazara ilk girişinizse, alıştığınızdan daha fazla risk ile engellenecektir, bu nedenle hazırlıklı olmak başarının anahtarıdır.
İlk kez bir sosyal girişimci olarak ayrıldığınızda, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi akıllıca seçin ve uygunsa, tanıdık bir bölge bulun. Birlikte çalışabileceğiniz insanları ve nasıl çalıştığınızı öğrenin. Çözüm ve pazar bu sefer farklı olabilir, ancak kâr amacı gütmeyen bir işletme yaratmanın temelleri aynı.