KDV İADEM NEREDE
28 Ağustos 2019
/
GURU AKADEMİ ARAŞTIRMA EKİBİ

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından KDV ve Gelir/Kurumlar Vergisi iade süreçlerinin takip edilmesi amacıyla oluşturulan İade Takip Sistemi ile mükellefler tarafından elektronik ortamda standart iade talep dilekçesi ile yapılan KDV ve Gelir/Kurumlar Vergisi iade taleplerinin hangi aşamada olduğu, ne gibi işlemler yapıldığı anlık olarak, İnternet Vergi Dairesi->Bilgi Girişi->İadem Nerede ekranından detaylı bir şekilde görüntülenebilecektir.

Söz konusu ekran ile KDV ve Gelir/Kurumlar Vergisi iade talebinin hangi aşamada olduğu mükelleflerimiz tarafından elektronik ortamda takip edilebilecektir. "İadem Nerede?" ekranında yer alan aşamaların detayı için "Sık Sorulan Sorular" dokümanından faydalanabilirsiniz.

KDV ve Gelir/Kurumlar Vergisi İade talebinde bulunan mükelleflerimiz İnternet Vergi Dairesi üzerinden İadem Nerede ekranına ulaşabilecektir. "İadem Nerede?" ekranının kullanımı için konu ile ilgili hazırlanan “kılavuz”dan faydalanabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

• İadem Nerede Ekranı Nedir?
Mükellefler tarafından elektronik ortamda Standart İade Talep Dilekçelerinin verilmesi ile başlayıp mükellefe KDV ve Gelir/Kurumlar vergisi iadesinin yapılmasına kadar geçen süreçteki tüm aşamaların, mükellefler tarafından on-line olarak takibine imkân veren bir ekrandır.

• İadem Nerede Ekranını kimler görüntüleyebilir?
KDV ve Gelir/Kurumlar vergisi iade talebinde bulunan mükelleflerden internet vergi dairesi kullanıcı kodu ve şifresi olanlar bu ekranı kullanabilirler. (YMM’ lerin bu ekranı kullanabilmesi için iade talep eden mükellef tarafından yetkilendirilmesi gerekmektedir.)

• İadem Nerede Ekranında hangi bilgilere ulaşılabilir?
Mükelleflerin Standart İade Talep Dilekçesi ile talep ettikleri KDV ve Gelir/Kurumlar vergisi iade taleplerinin ekrana girildiği an itibariyle hangi aşamada (memur, şef, müdür yardımcısı, müdür, muhasebe ve gerek olması durumunda defterdarlık/ başkanlık) olduğu, söz konusu iadenin kaç gündür beklediği veya tamamlandı ise kaç günde tamamlandığı (Vergi Dairesi, Başkanlık/Defterdarlık ve Mükellefte geçen süre ayrımı ile) ile iade talep dilekçesinde yer alan bazı bilgilere ulaşılabilir.

• İadem Nerede Ekranının avantajları nelerdir?
Mükellefin, KDV ve Gelir/Kurumlar vergisi iade talebini sonuçlandıracak vergi dairesine gitmeksizin “İadem Nerede” ekranı aracılığı ile iade talebinin hangi aşamada olduğunun takibini yapabilmesine imkân vermektedir.

KAYNAK: gib.gov.tr