KOBİler Dijital Dönüşüm Teşviklerini Neden Tercih Etmeli?
02 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

'Dijital dönüşüm' hâlihazırda popüler bir kelimedir. İş danışmanlığı şirketleri, müşterilerin dijital stratejilerini bulmalarına yardımcı olmakla meşgul olurken, liderlik ekipleri 'dijital’in ne yapabileceğini, onlar için ne yapabileceğini anlamakla meşguldür. Çok ilginç bir şekilde, dijital dönüşümün ne olduğu sorulduğunda, cevaplar oldukça çeşitlidir; bu olgunun geniş kapsamının farklı bakış açıları doğurduğunu ima etmektedir. Bununla birlikte, bu belirsizlikte, gelişmeye hazır bir dizi yeni fırsat bulunmaktadır.

İnternet teknolojisi, bilgisayar kullanımını artırdı ve her türlü bilgiye bağımlılık yarattı - hava durumu, borsa, spor, politika, güncel olaylar, ticari yatırımlar, vb. Sosyal medya ile mobil telefonlar mobil cihaz haline geldi arkadaş ağımızı keşfettik. Ürünleri satın alma önerileri özellikle bireysel tercihlere göre karşımıza çıktı; birinin beğenisine ve çevrimiçi olarak sipariş edilen yiyeceklerin ve diğer yiyeceklerin eve gönderilmesine dayalı bildirimler ve güncellemeler ile alışverişte hızlandık. Mobil teknoloji sayesinde, kolayca oluşturulabilen ve yaygın olarak paylaşılabilen metin, ses ve görüntülerin fazlalığını dahi yaşadık. Kalem ve kâğıdın kullanımı arada sırada tercih edilen bir seçenek haline geldi. Ayrıca, dijital teknolojiyi temel alan kameralar daha keskin ve zengin özelliklere sahip işler çıkarttılar.

İşletmeler, sosyal medya yoluyla tüketicilere ulaşmanın yeni bir yolunu keşfettiler ve bunu ürün ve hizmet düzeyinde gelişmelere yardımcı olan müşteri görüşlerini toplamak için kullandılar. Örgütler analiz edilen gerçek verilere erişerek yeni kalıpların çözülmesine ve ortaya çıkan trendlerin oluşmasına yol açtı.

Çevrimiçi perakende mağazalar gibi platform teknolojileri, satış yapmak için fiziki bir mağazaya sahip olmanız gerekmeden; size piyasaya ulaşmanın, teslimat kadar zor olmadığını; operasyonların şeffaf bir şekilde sürdürülmesi - ürünün teslimat için amaçlandığı yer olduğunu, sorunsuz geri dönüşlerin yapılması, özel ürün lansmanları, vb. anlamına gelir, alıcıları güçlendirir ve satın alımlarını denemeleri için teşvik eder.
Platformda, orijinal içerik ürün oldu, diğer her şey içeriğin sözünü doğrulamak için bir deneyim sağladı. Bu kaymalar, ürün ve hizmetlerin üretildiği veya yapılandırıldığı arka uçtaki denklemleri etkiledi. Teknoloji, yerine getirme zincirinin inandığı gerçek hikâyeleri anlatan gerçek verileri mümkün kıldı. Bu, teknolojinin üstün kaliteli ürün ve hizmetlerin daha hızlı geri dönüşünü sağlamasına neden oldu.

İnternet, ardından sosyal medya, mobil uygulamalar ve bulut gibi teknolojiler, dijital verilerin oluşturulmasını ve tüketimini geliştirmiştir. Öyle ki tüm verilerin% 90'ı sadece son 2 yılda yaratıldı.
2015 yılında her gün 2,5 milyon litre veri üretildiği tahmin ediliyor. Bu tür hacimli verileri yönetmek, karmaşık sistemler ve iyileştirme araçları gerektirir. İnsan eliyle, bu süreçler yönetilemez. Teknolojideki daha fazla ilerlemeyle, daha fazla veri yaratılması ve tüketilmesi bekleniyor. IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlar ve makineler arasında veri oluşturulmasını ve iletişimini sağlar. Yapay Zekâ, gelecekte saklanabilecek ve alınabilecek kendi veri setini yaratarak anlayabilir, işleyebilir ve akıllıca cevap verebilir. Çok çeşitli verileri çok güvenli bir şekilde tuttuğuna inanılan Blockchain, ayrıca, verilerin yaratılması ve tüketilmesine katkıda bulunur. Bu tür verilerin yaratılma hızı ve veri oluşturan süreçlerin karmaşıklığı onları yönetmek ve anlamak için süper sistemlere ihtiyaç duyar. Böyle süper sistemler bir arada çalıştığında, bir kuruluşun iş süreçlerini güçlendirmek bağlamında, dijital dönüşüm başlamış demektir!

İşletme fonksiyonlarının yönetimi ve rutin, operasyonel karar alma dâhil olmak üzere günlük faaliyetlerin bir parçası olan bilgileri, insanlar yerine süper sistemler tarafından yerine getirilmektedir.

Yeni teknolojiler sadece verimli ve yetenekli değil aynı zamanda hızlı öğrenen varlıklardır. Manuel olarak hantal olan (bir depodaki malların hareketi) veya karmaşık ancak oldukça yapılandırılmış (sık sık değişen parametrelere dayalı tahmin) belirli rutin işleri otomatik olarak yapmaları için öğretilebilir ve eğitilebilir. Kuruluşlar, gelişmiş hız ve işlem ölçeğini deneyimlemek için yeni teknolojiler uyguladıkça, bu teknolojilerin gerçekleştirilmesinde daha fazla rol üstlenecek. İzleme ve kontrol, tedarikçi ödemeleri gibi faaliyetler veya tekrarlayan işler olan tahsilatların takibi gibi işlevler teknolojiler tarafından gerçekleştirilecektir. Zaman içinde, bu teknolojiler planlama, bütçeleme, tahmin, koordinasyon, maliyetlendirme, fiyatlandırma, indirim vb. Gibi yetenekleri üstlenerek bu tür görevlerden insani çaba harcar hale gelecekler. Kademeli olarak, kuruluş süreçlerinin teknolojiler tarafından etkinleştirildiğini ve kontrol edildiğini deneyimleyecek ve insan becerileri seyrek olarak günlük olarak tüketilecektir. Teknoloji, bir işletmenin çekirdek işlevlerine yardımcı olmaktan, işlemlerin hızını ve verimliliğini daha da etkileyen çekirdek işlevlerini yerine getirmeye başladıkça, şirketlerin de kendilerini dijital olarak kendisini değiştirmeleri gerekiyordu.

Dönüşüm sürecinde, kuruluşlar, birlikte çalışırken, çok yetenekli ve verimli kaynaklardan oluşan, iyi koordine edilmiş bir ekip gibi görünecek olan çeşitli teknolojiler kullanmalılar.

Neden 'dijital dönüşüm' popülerdir şimdi anlaşılabilir. Bununla birlikte, sanayi dikeyleri etrafındaki belirsizlik ve belirsizlik, dijital dönüşümün lezzetlerini yaratacaktır. Dijital teknolojiler şu anda alıştığımız her şeyi değiştirmeye hazır, peki siz ve şirketiniz bu dönüşüme hazır mısınız? Dijital Dönüşüm’le ilgili devlet teşviklerine başvurarak başlayabilirsiniz!