KOBİler Geleneksel Pazarlamaya Sırt Çeviriyor Mu?
24 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Kısa süre önce, küçük işletmelerin dijital çağda geleneksel pazarlamaya ne kadar bağlı olduklarını görmek için bazı araştırmalar yapıldı. Sonuçlar, geleneksel pazarlamanın artık birçok küçük işletme için bir öncelik olmadığını, çoğunluğunun işletmelerini tanıtmak için daha ucuz, çevrimiçi yöntemleri tercih ettiğini göstermektedir.

Aslında, ankete katılan küçük işletmelerin % 76'sından fazlasının, tüm pazarlama işlemlerini çevrimiçi yaptıklarını, sadece % 14'ünün hala geleneksel reklam, etkinlik veya doğrudan posta gibi çevrimdışı yöntemleri kullanıldığı görülüyor. Pazarlamada ortalama harcama, küçük işletmeler için yılda 4000 ila 40000 TL arasında değişmekte olup, büyük çoğunluğu çevrimiçi yöntemlere harcanmaktadır.
Söz konusu araştırma, daha küçük işletmelerin dijital pazarlamaya yöneldiğini, çünkü yatırımlarının daha iyi bir getiri elde ettiklerini ve katılımcıların % 47'sinin çevrimiçi pazarlamanın geleneksel yöntemlerden daha ucuz olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Toplam yıllık gelir konusunda, katılımcıların %28’i çevrimiçi pazarlamanın yıllık gelirlerinin % 30 ila % 50'sine katkıda bulunduğunu, % 10'u ise % 100'üne katkıda bulunduğunu belirtti.

Diğer avantajlar arasında, pazarlamacıları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduklarını hissetmek, müşterileri hedeflemeyi ve başarıyı ölçmeyi daha kolay bulma yer alıyordu.
Küçük işletmeler için en popüler çevrimiçi pazarlama yöntemi sosyal medyadır; katılımcıların %80'inden fazlası işlerini pazarlamak için Twitter, Facebook ve İnstagram gibi platformlar kullanmaktadır. Örneğin SEO, küçük işletmelerin üçte birine göre en iyi sonuçları üreten araç olurken, bunu Sosyal Medya üzerinden içerik pazarlama takip ediyor.

KOBİ’ler bazında dijital pazarlama yöntemlerinin oranları aşağıdaki gibidir.

• SEO, optimizasyon yöntemlerini kullanmak %60,
• İçerik Pazarlama (% 52),
• E-posta Pazarlama (% 47)
• Sosyal Medya Pazarlaması (% 33)

Dijital pazarlamaya yönelik belirgin eğilime rağmen, tüm şirketler bunu yapmayı kolay bulmadı. Pek çok işletme (%48), çevrimiçi pazarlamanın çok zaman alıcı olduğunu düşünürken, katılımcıların % 20'si dijital pazarlama teknolojisine ve yöntemlerine ayak uydurmakta zorlandı.
Anketin sonuçları, özellikle reklamcılık olmak üzere geleneksel pazarlama ajanslarının düşüşünü gösteren son raporların içerikleriyle uyum göstermektedir. 2017 yılında, Interpublic, Omnicom, Publicis ve WPP gibi reklam şirketlerinin hepsi kötü finansal sonuçlara ve not düşürme oranlarına maruz kaldı. Bu, altta yatan ticari büyümenin yavaşlaması ve medyanın parçalanmasının bir sonucu olarak ortaya çıktı.