KOBİLER İÇİN GÜVENLİ İNTERNET - 5 Adımda E-Posta Güvenliğinizi Sağlayın - I
05 Ekim 2018


Günümüz dünyasında sık kullanılan popüler e-posta servis sağlayıcıları farklı güvenlik önlemlerine sahiptir. Bütün bu e-posta sağlayıcıları, kullanıcılarının hesabını korumak için tam zamanlı ve çeşitli güvenlik önlemleri sağlamaktadırlar. Hesabınıza farklı IP adreslerinden girişler yapılmaya çalışıldığı zaman, kullanıcılarının mevcut e-posta adreslerine, alternatif e-posta adreslerine, cep telefonlarına uyarıcı içerikli e-posta gönderirler. İyi bir şifre, diğer insanların tahmin etmesinin zor olduğu, ancak hatırlamanızın kolay olduğu şifrelerdir. E-posta hesabınızın korunmasını sağlamak için şifrenizi güvende tutun ve ayarlarınızı her zaman gizli tutun.

1. Sosyal medya hesaplarınızda farklı bir e-posta adresi kullanın: Sosyal medya hesaplarınızda veya forum gibi kayıt gerektiren diğer mobil platformlarda unutmayacağınız fakat günlük kullanmadığınız bir e-posta adresi kullanmanız sizi hedef alan hackerların sizin hakkınızda veri çalışması yapmasını zorlaştıracaktır.

2. Güvenli bir şifre seçin: Elbette bütün şifreler hesabınızı korumak için var; şifreler olmasaydı bütün gizliliğimiz ihlal ediliyor olurdu. Bu, evin kapısı açık uyumak ile aynı anlama gelirdi. Şifrenizin karmaşık değil, fazlasıyla karmaşık olduğundan emin olun;
- Adınızı, soyadınızı, şirketinizin ismini, ailenizden birinin ismini, evcil hayvanınızın ismini, yaşadığınız veya doğdunuz şehri asla şifrenizin içinde kullanmayın. Bir hackerın yapacağı en birincil iş internette sizinle ilgili ön araştırma yapıp bu veriler ışığında şifrenizi denemek olacağından bu şifrelerinizi kaptırmak hiç de zor olmaz.

 "&;HAwR1-" gibi karmaşık bir şifre kullanmayı deneyin ve bunun için güçlü şifre oluşturucu sitelerden destek alın. Binlerce farklı kombinasyonu içinde barındıran bu şifreleri makinelerin bulması bile on yıllar alacakken, başarılı denecek bir hackerın bile böyle oluşturulmuş bir şifreyi tahmin etmesi neredeyse imkânsız.

Kurumsal e-posta adresleriniz için daha önce hiçbir hesabınızda kullanmadığınız bir şifre seçin. İyi bir şifre, büyük ve küçük harflerin bir kombinasyonunu içerecektir; sayılar ve / veya%, $ ve + gibi özel karakterler. Şifrenizi her zaman özel tutmak çok önemlidir. Harf ve sayıların bir karışımını içeren bir parola, parolanızı güvenli hale getirmenin en güvenli yoludur.

3. Bilgisayarınızı koruyun: Bilgisayarınız kablosuz internet kullanıyor ve bunun yanı sıra herhangi bir virüsten koruma yazılımı kullanmıyorsa, e-posta adresiniz ve şifreniz tamamen risk altındadır. Ücretsiz anti virüs yazılımlarını internetten basit bir aramayla bulabilir ve onlara erişim sağlayabilirsiniz. Ağ algılayıcılarını kullanan kişiler tarafından saldırıya uğrayabileceğinizden, kablosuz kullanım Internet'i kullanmanın en güvenli şekli değildir. Başka seçeneğiniz yoksa kablosuz internet bağlantınızda bir WPA anahtarınızın olduğundan emin olun. Bağlantılar -> Kablosuz Ağınız -> Kablosuz Harita -> Yönlendiriciniz -> Özellikler -> Cihaz Web Sayfasına giderek bir tane değiştirebilir veya ekleyebilirsiniz. Sonra Kablosuz Güvenlik Ayarları ve ardından "WEP / WPA Anahtarı" nı tıklayın. En son güvenlik sürümü olan bir WPA anahtarı kullanmak en güvenli yoldur. Virüslerin yanı sıra, bilgisayarınız yalnızca sizin tarafınızdan kullanılmıyorsa işiniz bittiği her seferinde e-posta oturumunuzu kapatınız ve şifrenizi tarayıcı geçmişinden sildiğinizden emin olunuz.

4. E-posta kimliğiniz ve şifrenizi paylaşmayın: Hiçbir şirket çalışanı, size herhangi bir telefon görüşmesi sırasında veya e-posta mesajında kişisel veya kurumsal e-posta adresinizin şifresini istemez. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, karşınızdaki kişinin hacker olduğundan şüpheniz olmasın. Hesabınıza erişim kazanmak, hesabınız üzerinden spam e-posta göndermek, kişilerinizden para sormak veya yetkisiz bir üçüncü tarafın iletişim listenize spam veya hileli e-posta göndermesini sağlamak istiyor olabilirler. Böyle bir senaryonun kurbanı iseniz, lütfen hiçbir kişisel bilginizi paylaşmayınız ve kişisel güvenliğini sağladığınıza emin olduktan sonra hemen ilgili şirkete konuyla ilgili başvurun. Her şirketin bir hesap doğrulama bölümü vardır.

5. Güvenlik sorularını ve cevapları akıllandırın: Güvenli bir e-posta adresinin şifresi kadar güvenlik sorusunun cevabı da nitelikli olmalı. İyi bir güvenlik sorusunun niteliği;

- Kolayca tahmin edilemez veya araştırılamaz
- Zamanla değişmez
- Unutulmaz
- Basit veya kesin
 
Utkan Bostancı