KOBİLER İÇİN GÜVENLİ İNTERNET - 5 Adımda E-Posta Güvenliğinizi Sağlayın - III
18 Ekim 2018

KOBİ’ler için güvenli internet kullanımını anlatan yararlı bilgi dizimize e-posta güvenliğinizi arttırmanızı sağlayacak 5 yeni bilgiyle devam ediyoruz.

1. Kamusal alanda kullandığınız bilgisayarlara dikkat edin: Kamusal Wi-Fi’lar kadar kamusal kullanıma açık bilgisayar sistemleri de veri güvenliğiniz için büyük bir tehdit potansiyeli taşımaktadırlar. E-postanızı bir kütüphanede veya İnternet kafede herkese açık bir bilgisayarda kontrol etmek isterseniz, ilgili ortamdan ayrılmadan önce mutlaka e-posta adresinizden çıkış yaptığınızdan emin olun. Çıkış yapmış olsanız dahi, bir sonraki kullanıcıya hakkınızda çok fazla bilgi verebilecek izler bırakıyor olabilirsiniz.

2. Kilitleyin: E-posta adresini kullandığınız bilgisayarınız veya tabletinizin durduğu masanızdan uzaklaşırsanız, mutlaka masa üstünüzü kilitleyin veya en azından e-posta istemcinizi kapatın. Aksi halde kötü niyetli bir iş arkadaşınız, dışarıdan ofisinize gelen herhangi biri, ortamınızda bulunan herhangi kötü niyetli bir şahıs, e-postanızı okuyabilir hatta giriş şifrenizi dahi sıfırlayabilir. Windows tuşunu basılı tutun ve masaüstünü anında kilitlemek için L tuşuna basılı tutun. Ancak, daha önce bir şifre oluşturmanız gerektiğini hatırlatalım!

3. Veri Şifreleme kullanın: Hassas bilgileri kimi zaman karşı tarafa iletmenin yolu e-posta göndermek oluyor. E-postayla gönderdiğiniz verilerinizi güvende tutabilmek için, göndereceğiniz dosyayı önce şifreleyin daha sonra zipleyin ve zip dosyasına da ayrı bir şifre tanımlayın. Şifreyi, e-postanızı alacak kişi veya kurumlarla mümkünse başka bir kanal üzerinden iletin.

4. Şifreleri tarayıcınızda saklamayın: Günümüzde, popüler web tarayıcılarının tamamı, şifreniz, kredi kartınız, kullanıcı adınız ve diğer birçok özel bilgiyi kaydetmenizi sağlar. Bu sizler için zamandan tasarruf anlamına gelebilir, ancak telefonunuz kayıpsa veya çalınırsa ve güvenli giriş veya uzaktan silme özelliğini etkinleştirmediyseniz, şifreleriniz kötü niyetli kişilerin ellerine geçebilir. Bunun yerine güvenirliğinden emin olduğunuz ve aynı zamanda antivirüs işlevi de yürüten bir şifre yöneticisi kullanmayı deneyin.

Peki bunu nasıl yapacaksınız:

IOS: Ayarlar -> Safari -> Otomatik Doldur -> İsimler ve Şifreler (Kapalı kaydır)
Android: https://support.google.com/chrome/answer/142893?co=GENIE.Platform percent3DAndroid & hl = tr

5. Uzaktan silme için izin ver: Telefonunuzu kaybederseniz, tüm telefon markalarının izlemek ve uzaktan silerek temizlemek için geliştirdiği ürünlerden birini kullanabilirsiniz. Bu benzersiz yöntem sayesinde, telefonunuz çalında ve kaybolsa dahi herhangi bir verinin yanlış ellere geçmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Peki bunu nasıl yapacaksınız:

IOS: https://support.apple.com/kb/PH19300?locale=en_US
Android: https://support.google.com/accounts/answer/6160491?hl=tr