KOBİler İçin Instagramı Etkin Biçimde Kullanma Rehberi
12 Haziran 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır?

Popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram’da kullanıcılar takipçi sayısının az olmasından şikâyetçi. Dünya geneline baktığımızda birçok insan Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya uygulaması ile arkadaş ediniyor. Kendi görüşlerini paylaşıyor. Bireysel kullanım alanlarının dışında, son yıllarda artan bir miktarda kurumsal firmalar ve kurumsal hesapların sayısında da gözle görülür bir artış mevcut. Artık, bireysel hesap kullanıcıları kadar, KOBİ’ler de yüksek takipçi sayılarına kolayca erişmek istiyor. Instagram takipçi sayısını arttırmanın legal ve uyulduğu takdirde kolay sayılabilir yanları var.
Instagram’da kullanıcılar sadece fotoğraf ve video paylaşabiliyor. Daha fazla kişiye ulaşmak için takipçi sayısının fazla olması gerekiyor. Takipçi sayısını arttırmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Instagram Kullanıcılarını Takip Edin

Instagram’da işletmenize benzer popüler hesapları keşfedin. Popüler hesapların takipçilerine ya manuel olarak ya da otomatik bot sistemleriyle takip isteği gönderin. Siz onları takip ederseniz onlar da sizi takip ederek paylaşımlarınızı inceleyecektir.

Açık Profil Kullanın

Instagram profilinizi gizli hesap yapmayın. Açık tutun. Hesabınızı ne kadar gizli tutarsanız, buna oranla takipçi kaybedebilirsiniz. Ufak bir ipucu paylaşalım. Fotoğraf veya video paylaşmadan önce profilinizi açık yapın. Yaptığınız paylaşımları beğenen veya yorum yapan kişiler, hesabınızı takip edebilir.
Instagram Paylaşımlarını Diğer Sosyal Medya Hesaplarında da Paylaşın
Instagram hesabınıza Facebook ve Twitter hesaplarını da bağlayabilirsiniz. Instagram da yaptığınız paylaşımları diğer sosyal medya hesaplarında da paylaş diyerek, takipçi sayınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram’da Doğru Kullanıcı Bilgisi Paylaşın

Instagram’da sizi takip eden diğer kullanıcılar sizin kim olduğunu merak eder. Profil kısmına firmanızın ismi, kuruluş tarihiniz, web siteniz gibi bilgileri doğru girin.

Paylaştığınız Fotoğraf ve Videolara Açıklama Yazın

Instagram’da paylaştığınız fotoğraf ve videonun altına bilgi yazın. Doğru girdiğiniz bilgiler sayesinde paylaşımlarınızı inceleyen kullanıcılar merak edip, sizi takibe alabilir.

Etiket Kullanımı

Paylaştığınız fotoğraf ve videoların altına etiketler yazın. Paylaştığınız gönderinin dışında farklı ve gereksiz etiket yazmayın. Birçok kullanıcı alt alta yazılmış bu etiketlerden rahatsız olduğu için sizi takip etmeyebilir.

Bonus Bilgi

Paylaştığınız fotoğraf ve videolara filtre ekleyerek daha canlı hale getirebilirsiniz.
Paylaşmak istediğiniz fotoğraf ve videoların tek bir konu hakkında olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda hangi alanda iş yapıyorsanız, sadece o konu hakkında paylaşım yapabilirsiniz.
Öte yandan müşteri kitlenizle aynı hayran kitlesine sahip Instagram fenomenlerini belirleyerek sayfanızın ve firmanızın tanıtımını onlara yaptırtabilir, çekiliş vb. gibi ön koşullu hediyeler sunarak sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.