KOBİLER İÇİN MARKALAŞMA NEDEN ÖNEMLİ?
22 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Birçok küçük işletme markalaşma çabasına girmeyerek büyük hata yapmaktadır. Bunun en temel nedeni, kendilerini bir marka olarak görmemeleri ve kendilerinden bir marka yaratamayacaklarına dair önyargılarıdır. KOBİ’ler, mevcut bilinen markaları büyük bütçeleri ve ulusal tanınırlıkları sebebiyle rekabet edilemez görüyorlar.
Ancak markalaşma, her ölçekteki işletme için önemlidir. Zira, firmanın marka değerini arttırır, çalışanlara yön verir, motivasyon sağlar ve yeni müşteriler edinmeyi kolaylaştırır.
Markalaşmanın küçük işletmeniz için önemli olmasının 5 nedenini sizler için sıraladık.

Markalaşma Güven Yaratır
Bir şirket kendini profesyonel bir marka olarak lanse ettiğinde ve ürün ya da hizmetlerinin kaliteli olduğuna dair sosyal bir kanıt sunduğunda, potansiyel müşteriler bu şirkete güvenecek ve zor kazandıkları paralarını vermek konusunda daha rahat hissedeceklerdir.

Markalaşma, Tanınmayı Arttırır
Logonuz, markalaşma çabalarınızın en önemli noktalarından birisidir. Profesyonelce tasarlanmış, akılda kalıcı bir logo ortaya koymak için zaman ve emek harcamalısınız. Logo kesinlikle unutulmaz olmalıdır. İnsanlar logonuzu gördüğünde firmanızı ve sunduğunuz ürünü ya da hizmeti hatırlamalıdır.

Markalaşma, Pazarlama Çabalarınızı Destekler
Pazarlama, markanızın önemli bir bileşenidir. Hedeflenen demografik özelliklerin yanı sıra seçilen ortamlar ve kanallar markanızı oluşturmanıza yardımcı olur. Ne dar bir pazarlama kanalına odaklanıp yeni pazarlara açılma yeteneğinizi kaybedin, ne de pazarlama odağını çok geniş tutarak şirketinizin tüketicilerin kafasında net bir yere oturmamasına izin verin.

Marka, Çalışanları Motive Ediyor
Herkes çalışanları işe alabilir, ancak yalnızca güçlü bir marka vizyonunuzu ve misyonunuzu ileriye taşımak için ilham taşıyacak motivasyonlu çalışanları bünyesinde barındırabilir. Markanız gurur duyduğunda çalışanlarınız da gurur duyar. Çalışanların morali ve üretkenliği için güçlü bir markaya sahip olmak şarttır.

Markalaşma, Yeni Gelir Yaratır
Marka, tavsiye veya ağızdan ağıza reklam yoluyla iş almanın en iyi yollarından biridir. Ve yine, bu nedenle logonuzun, pazarlamanızın ve itibarınızın tüketici akıllarında silinmez bir izlenim oluşturmak için bu amaca uyumlu bir şekilde çalışması önemlidir. Bir düşünün, eğer markayı hatırlayamıyorsanız eviniz için satın aldığınız koltuk takımından arkadaşınıza kolaylıkla bahsedemezsiniz.
Artık sağlam bir markalaşma stratejisi geliştirmenin neden önemli olduğunu bildiğinize göre, diğer yazılarımızda markalaşmayı nasıl yapacağınızı konuşuyor olacağız.

Büyük ve küçük işletmelerin başarıya ulaşma şekilleri arasında birçok benzerlik vardır. Her ikisi de, artan bir değer yaratmak ve ürünlerini veya hizmetlerini etkin bir şekilde pazarlamak için iyi konumlandırılmış bir "marka" gerektirdiğinden, güçlü bir marka oluşturmak, tüm işletmelerin rekabet edebilmesi ve büyümesi için esastır.
Marka oluşturma, kuruluşunuzun halka nezdinde tanımlanmasında önemli bir rol oynar. Bir KOBİ için pazarlama karması ve harcama ayrılmaz bir parçasıdır. Başarılı KOBİ'ler geleneksel olarak güçlü bir girişimci ruh sergilerler ve yenilikçi hizmetler ya da ürünler sunmak için marka oluşturma kültüründen beslenirler. Aslında, marka imajı kuruluşun değerleri ve kültürü tarafından sürekli olarak sunulmalı ve desteklenmelidir. İyi yapılandırılmış bir stratejik planlama süreci, marka stratejisi üzerinde tam bir fikir birliğini gerektirir ve marka değeri oluşturmak için genel iş stratejisiyle uyumlu olması gereken bütünleştirici satış ve pazarlama tanıtım programları geliştirir.

Marka oluşturma yoluyla değer yaratırken akılda tutulması gereken bazı ipuçları şunlardır:
• Müşterilerinizin ihtiyaçlarını diğerlerinden daha iyi tanıyın
• Pazarlama stratejinizi planlayın, önceliklendirin ve planınıza uyun
• Stratejiyi markanızın konumunu yansıtan bir kültür ile canlandırın
• Bunları tüm marka ve iletişim aktivitelerine çevirin

Her Zaman Müşterinizi Akılda Tutun
Markanız, müşterilerinizin ihtiyaçları ve istekleriyle kendisini uyumlu hale getirmelidir. Herhangi bir marka kampanyası başlatırken, her zaman müşteri kitlenizi aklınızda bulundurun.

Değerinizi Gösteren Mesajlar Yaratın
Markanızın müşteriniz için neden önemli olduğu konusunda doğrudan ve basit bir mesaj oluşturmalısınız. Çoğu tüketici sizin adınıza bunu anlamak için zamana veya eğitime sahip değildir. Markanız, “neden siz?” sorusuna cevap veren bir hikaye yaratmalı.

Duyguyu Kullanın

Tüketicilere markanızla ilgili bir şeyler hissetmeleri için bir neden verirseniz, aslında onlara sizi satın almaları için nedenler vermiş olursunuz. Çoğu insan, satın alma kararlarını mantıklı olmayan duygulara dayanarak alır, bu nedenle müşterilerin markanızı her gördüklerinde olası beklentilerini yansıtacak bir duygu yaratın.
Büyüklükleri ne olursa olsun, en başarılı işletmeler kendilerini güçlü bir marka olarak konumlandırarak sektörlerinde lider olarak belirleyen işletmelerdir. Ve bu işletmeler değerli müşteri deneyimleri oluşturmaya odaklandıklarında, müşterilerini de kolaylıkla birer marka elçisine dönüştürürler.