KOBİlere Telif Hakkı Konusunda Yararlı İpuçları
17 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Bazı işletmeler için, telif hakkı alınmış eserlerin, ses kayıtlarının, yayınların veya performansların kullanılması günlük iş faaliyetlerinin merkezi bir parçası olabilir. Bu durum radyo istasyonları, yayınevleri, kütüphaneler, mağazalar veya gece kulüpleri için geçerli olabilir. Diğerleri için, sadece kurumsal yayınları, web sitelerini ve diğer pazarlama cihazlarını geliştirmek için kullanılan nadir bir araç olabilir.

Tüm bu durumlarda, aşağıdaki hususları dikkate almak isteyebilirsiniz:

Bir lisansa ihtiyacım var mı?

Muhtemelen, telif hakkıyla veya ilgili haklarla korunan işleri kullanan veya bu işlerde çalışan bir işletme için bilinmesi gereken en önemli şey, bu etkinliklerin bir lisans gerektirip gerektirmediğidir. Genel bir kural olarak, bu hakların her bir ticari kullanımı, hak sahibinden bir lisans edinilmesini. Bu, bir televizyon reklamında ünlü bir şarkının kullanımından, CD ve DVD'lerin satış ve dağıtımına ve bir şirketin bilgisayarlarında yazılım kullanımına kadar uzanmaktadır. Lisanslama ile ilgili olarak, hakların toplu bir yönetim kuruluşu tarafından mı yoksa yazar veya üretici tarafından mı doğrudan yönetilip yönetilmediğini öğrenmeli ve ürünü kullanmadan veya kullandırtmadan önce lisans sözleşmesini görüşmelisiniz. Telif hakkı ihlaliyle ilgili davaların çok pahalı bir olay olabileceğini unutmayın. Kendinizi ve şirketinizi başınızı belaya sokmadan önce bu konuları düşünmeniz uygun olacaktır! Ayrıca, imzalamadan önce lisans sözleşmenizin şartları hakkında tavsiye isteyebilirsiniz. Paketlenmiş yazılım gibi belirli ürünler söz konusu olduğunda, ürün satın alındığında size genellikle lisans verilir.

Kolektif bir yönetim topluluğu var mı?

Kolektif yönetim toplulukları çeşitli işler için lisans alma sürecini oldukça kolaylaştırır. Her bir bireysel yazar veya hak sahibi ile doğrudan uğraşmak yerine, kolektif yönetim toplulukları, kullanıcılara oranların ve kullanım koşullarının görüşülebileceği ve izinlerin kolay ve hızlı bir şekilde alınabildiği merkezi bir kaynak sunar. Son yıllarda, kolayca ve hızlı bir şekilde yetkilendirme sağlayabilen çeşitli kolektif yönetim topluluklarını bir araya getiren “tek durak dükkânların” geliştirilmesi, çok çeşitli yetkiler gerektiren multimedya prodüksiyonları için özellikle faydalı olarak kabul edilmektedir. Kolektif yönetim topluluklarıyla uğraşmak mümkün olan her yerde size zaman ve para kazandırabilir.

İnternette yayınlanan çalışmaları serbestçe kullanabilir misiniz?

Yaygın bir yanılgı, İnternette yayınlanan eserlerin kamu malı olduğu ve bu nedenle hak sahibinin izni olmadan herkes tarafından yaygın olarak kullanılabilir olduğudur. Müzik bestelerinden multimedya ürünlerine, gazete makalelerine ve koruma süresi sona ermeyen görsel-işitsel prodüksiyonlara kadar, telif hakkı veya ilgili haklarla korunan her türlü eser, kâğıtta veya başka bir yolla yayınlanmış olsun olmasın her durumda, kullanmadan önce genellikle hak sahibinin yetkisini almalısınız. Benzer şekilde, KOBİ'niz İnternet web sitenizde yayınladığınız, ses kayıtları, yayınlar vb. varsa sizler de mutlaka bu içeriklerin teliflerini almalı ve ihlallerin takipçisi olmalısınız.

Kaynak: WIPO