KOBİlerin Web Sitelerine Ziyaretçi Çekecek 5 Öneri
16 Şubat 2018
/
ECEM BOZKURT

MOBİL APLİKASYONLARA DÖNÜŞÜM

Eskiden web’de sörf yapmak diye bir tabir vardı. Günümüzde pek çok internet kullanıcısı artık web sitelerinde değil telefonlarına önceden indirdikleri mobil uygulamalar arasında geçiş yapıyorlar. Deyim yerindeyse, internette sörf yapmak deyimi artık aplikasyonlar arası sörf yapmak olarak değişime uğradı. Bu sebeple mutlaka web sitenizi kolayca bir mobil uygulamaya dönüştürdükten sonra mutlaka Android, IOS ve Windows Phone’lar için oluşturulmuş uygulama indirme kanallarında yerlerinizi almalısınız. Tamamen kendinize ait uygulamaların yanı sıra, eğer içerik üreten bir siteniz varsa mutlaka haber kaynağı olarak çalışan uygulamalarda kaynak site olarak yerinizi almaya çalışın!

SOSYAL MEDYADA YERİNİZİ ALIN

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi sosyal medya sitelerinde mutlaka web sitenize ait ‘’resmi ve aktif’’ bir kanal kurmuş olun. Web sitenizde ürettiğiniz içerikleri daima belirli bir periyoda sadık kalarak bu sosyal medya hesaplarından paylaşınız.

Sitenizin adını taşıyan sosyal medya hesaplarının yanı sıra toplumun ilgisini çekecek ve hatırı sayılır miktarda takipçi/beğeni alabilecek konularda ‘’paravan’’ olarak nitelendirilen başka sosyal medya hesapları da açabilir ve belirli aralıklarda, web sitenize ait linkleri paylaşarak web sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Bir diğer yöntem olaraksa, sosyal medya fenomenleriyle doğrudan veya ajanslar aracılığıyla anlaşarak onların takipçi kitlelerinin de ilgi alanlarını dikkate alarak özel içerik üretip sitenize kısa süre içinde yoğun ziyaretçi çekebilirsiniz.

HASHTAGLERİ SIK KULLANIN

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yaparken mutlaka paylaştığınız içerikle ilgili ve yüksek etkileşim hacmine sahip hashtagleri belirleyerek paylaşımlarda bulunun. Bu sayede içeriğinizle ilgilenme potansiyeli yüksek fakat sizi takip etmeyen çok geniş bir kitleye erişim sağlayabilirsiniz.

Hashtag seçimini doğru yapmanız ve paylaşımınızı hashtag çöplüğüne dönüştürmemeye özen göstermeniz gerekiyor.

ÖDÜL VE ÇEKİLİŞ YAPIN!

Web sitenize ziyaretçi çekmek için sitenizde çekilişler yapıp ödül vermeyi deneyebilirsiniz. Özellikle yolun başında bir web siteniz/uygulamanız varsa bu yöntemi bir marka tutundurma yöntemi olarak tercih etmeniz sizi başarıya ulaştıracaktır. Sitenizde yaptığınız çekilişi sosyal medya kanallarında duyurmanız gerçek anlamda başarıya ulaşmanızı sağlar.

Çekiliş yoluyla yapılan bir reklam çalışmasını örnekleyecek olursak;
- Ödül olarak ne verebileceğinizi belirleyin. (Örneğin; Moskova uçak bileti)
- Ödül kazanmanın ön koşullarını net biçimde belirleyin. (Yaş, şehir vb.)
- Çekilişe web sitenize ekstradan ziyaretçi getirecek ön şartlar ekleyin.
- Ziyaretçi kazandıracak ön şartlara örnek vermemiz gerekirse; hedef kitlenizden web sitenizi kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını, sosyal medya hesaplarınızdan sizi takip etmeleri, size ait belirli sayıdaki içeriği beğenmeleri ve yorum yapmaları, sitenize ait belirlediğiniz bir görseli sosyal medya hesaplarında size ait sosyal medya hesaplarını etiketleyerek paylaşmalarını, Instagram gibi platformlarda ‘’hikaye’’ adı verilen bölümden yine sizin belirleyeceğiniz bir görseli paylaşarak sizi etiketlemelerini isteyin.
- Çekilişi internet üzerinde tarafsız ve otomatik olarak kura çeken web siteleri üzerinden yapın ve çekiliş anını da mutlaka video kaydına alıp çekiliş sonuçlarını mutlaka bu video eşliğinde paylaşın.

DOĞRU REKLAM

Doğru hedef kitleyi ve doğru sosyal medya mecrasını belirlemek doğru reklam vermenin başat kuralları arasında yer alıyor. Reklamda hedef kitle belirleyerek daha düşük bütçeyle sizinle ilgilenecek insanlara daha rahat ulaşırsınız. Doğru hedef kitle seçiminin yanı sıra doğru reklam mecrasını da seçmeniz sizi başarıya ulaştıracak bir başka faktör. Örnek vermek gerekirse, web sitenize ziyaretçi çekmek için Instagram ve Facebook gibi platformlar doğru bir mecra iken, konum odaklı reklamları sayesinde Snapchat ancak fiziksel mağazanızın veya belirli alandaki bir etkinliğinizin reklamını yapmak için iyi bir mecra olabilir.

Bu yöntemlerin hangisini seçerseniz seçin, unutmamanız gereken altın bir kural var: Devamlılık. Devamlılık içinde bu süreçleri uygulamanız uzun vadede web sitenizi bilinen ve sık ziyaret edilen web siteleri arasına sokmanızı sağlayacaktır.