KOSGEB Laboratuvarında Akreditasyon Çalışmalarına Devam
27 Şubat 2019

KOSGEB Müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren laboratuvarların, TS EN ISO/IEC 17025 standardı kapsamında ‘şubeli akreditasyon’’ modeline göre akreditasyon çalışmaları başlatıldı. Ölçülebilirlik, takip edilebilirlik ve tarafsızlık ilkeleri doğrultusunda yapılan akreditasyon çalışmalarına ilişkin denetimler, bu yılın Nisan ayından itibaren TÜRKAK tarafından gerçekleştirilecek. TÜRKAK denetimlerinin yılsonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

“Şubeli akreditasyon” modeli çerçevesinde yapılacak akreditasyon çalışmalarında KOSGEB İstanbul İkitelli Müdürlüğü, “Merkez Laboratuvar” olarak görevlendirildi. Diğer yandan tüm şubelerin kullanacağı bir laboratuvar yönetim sistemi yazılımı, KOSGEB’in kendi imkânları ile hazırlanarak kullanıma açıldı. Ayrıca işletmeler e-devlet üzerinden KOSGEB laboratuvar hizmetleri için başvuru yapabilecek.

Düşük maliyet, güvenilir sonuçlar

KOBİ’lerin sertifikalı ve daha kaliteli ürün üretmelerine destek olmak amacıyla kurulan KOSGEB Laboratuvarları, işletmelere hızlı, güvenilir ve yüksek kalitedeki test analiz hizmetini, piyasa koşullarının çok daha altındaki fiyatlarla sunuyor. Böylelikle işletmeler bir yandan sertifikalı ürün üretmeye yönlendirilirken diğer yandan da dolaylı olarak maddi açıdan desteklenmiş oluyor.

2018 yılında KOSGEB Laboratuvarlarında 3 bin 377 işletmeye, toplam 76 bin 734 test ve analiz hizmeti verildi.

Laboratuvar test analiz ücretleri, KOSGEB’e kayıtlı ve aktif durumda bulunan KOBİ niteliğindeki işletmelere % 50 indirimli olarak uygulanıyor.

Kaynak: KOSGEB