Küçük İşletmelerin Pazarlama Stratejisini Geliştirmesinin 5 Yolu
08 Temmuz 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Pazarlama, her işletmenin hayatta kalması için önemlidir. Küçük işletme sahibi olarak, muhtemelen küçük işletme pazarlama stratejiniz vardır. Ancak, pazarlama her zaman yeni taktiklerle değişen bir alan.

Pazarlama geliştikçe, küçük işletme pazarlama stratejileriniz de değişmeli mi? Kuruluşunuz için pazarlamayı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek, yalnızca işinizde fayda sağlayabilir.

Küçük İşletmeleriniz İçin Pazarlama Nasıl Geliştirilir

Küçük işletmeler için pazarlama stratejileri hiçbir zaman değişmezse, bayatlayabilirler. Rakipleriniz kendilerini pazarlamak için daha iyi yollar bulacak ve müşterileriniz sizden bıkacaktır. Müşterilerinizle taze kalmak için pazarlama trendlerini takip etmelisiniz.

Temel pazarlama planınız işletmeniz için işe yarayabilirken, onu iyileştirmek adına yapabileceğiniz şeyler var. Küçük işletmeniz için pazarlamayı nasıl geliştireceğinizi öğrenin.

1. Rakiplerden Öğrenin

Pazarlamanızı geliştirmenin yollarını ararken, rakiplerinize bakın. Müşterileri çekmek için neler yaptıklarını öğrenin. Sektörünüzde hala ‘’soğuk çağrı tekniklerini’’ kullanan ve çok az geri dönüş alan tek şirketseniz, oyundaki diğer oyunculardan öğrenme zamanınız gelmiş demektir. Özellikle de aynı müşterileri çekmeye çalıştığınız için, taktikleri sizin için işe yarayabilir.
Örneğin, rakiplerinizin düzenli olarak Facebook'ta reklam yayınladığını görürseniz, aynısını yapmayı düşünebilirsiniz. Düzenli Facebook reklamları, rakiplerinizin reklamları yayınlama konusunda başarılı sonuçlar olduğunu gösterebilir. Reklamlarınızla benzer başarılar yaşayabilir ve rakiplerinizin müşterilerinin bazılarının size gelmesine neden olabilirsiniz.

2. Referanslar Alın

İnsanlar bir şey satın almadan önce, genellikle satın alma işlemlerini doğrulayan değerlendirmeleri ararlar. İnsanlar kaliteye para harcadıklarını bilmek isterler ve sizin sunduğunuz hizmetin ya da ürünün rakiplerinizin sunduğundan daha iyi olup olmadığını bilmek isterler.

Sizden satın alma işlemini gerçekleştiren kişilerin incelemelerini alarak daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Yorumlarınızı birden fazla yere koyabilirsiniz, böylece potansiyel müşteriler bunları görecektir. Web sitenize yorum bölümü ekleyebilirsiniz. Özel bir referans sayfası oluşturabilir ya da müşterilerin ürünlerinizi incelemesine izin verebilirsiniz. Her iki durumda da müşteri incelemeleri bir web sitesini etkili kılan şeyin kritik bir bileşenidir.

Müşterilerin sosyal medyada incelemeler bırakmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, müşteriler işletmenizin Facebook sayfasında yorum bırakabilir. Müşteriler ayrıca özel inceleme sitelerinde incelemeler bırakabilir.

Müşterilerinizden inceleme bırakmalarını isteyin. Bunları bir e-posta veya sosyal medya yayınıyla isteyebilirsiniz. Müşterilerle şahsen görüşürseniz, bir inceleme yazmalarını isteyin. Müşterileri, incelemelerini bırakmalarını istediğiniz yerlere doğrudan yönlendirebilirsiniz.

3. Sosyal Medyayı Güncelleyin

Muhtemelen zaten sosyal medya pazarlamasının küçük işletmeler için önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak, hesaplara sahip olmak tek başına yeterli değildir. Sosyal platformlardaki varlığınızı artırabilecek küçük işletmeler için her zaman yeni sosyal medya pazarlama ipuçları vardır.

İlk olarak, hesap bilgilerinizi güncel ve doğru tutun. İşletmenizle ilgili bir şey değişirse, sosyal medya profiliniz de değişmelidir. Web sitenizin, adresinizin, çalışma saatlerinizin, logonuz ve resimlerin güncel olduğundan emin olun.

İkincisi, yeni içerikler yayınlayın. Sosyal medya sayfalarınıza düzenli olarak yeni içerik göndermelisiniz. Bir hesap oluşturup sonra unutmayın. Belirli aralıklar gönderi paylaşmak sizi müşterilerin yüzlerinin önünde tutar. Yeni ürünler ve satışlar yayınlayın ve takipçilerinize sizin ve işinizin ne yaptığını gösterin.

4. Mağazadan Çıkın

Fiziki mağazanız veya ev tabanlı bir işiniz olmasının bir önemi olmaksızın, potansiyel müşterilerin sizi ve işini tanımaları önemlidir. Firmanızı görmeleri gerek. Bu, müşterilerinizin size gelmesini beklemek yerine müşterilerinizin olduğu yere gitmeniz gerektiği anlamına gelir.

Yerel etkinliklere giderek yerel pazarlama stratejilerinizi geliştirin. Mümkünse etkinliklerde bir stant veya masa düzenleyin. Hangi etkinliklere katıldığınız ürününüze veya hizmetinize bağlı olacaktır. Bit pazarlarına, çiftçi pazarlarına, yerel festival ve fuarlara ve özel ilgi alanlarına gidebilirsiniz. Örneğin, ev yapımı sabun satıyorsanız, ev yapımı ürünlerin yaratıcıları için düzenlenmiş bir fuara katılabilirsiniz.

Etkinliklere katıldığınızda, satılacak eşyaları ve işletmenizle ilgili bilgileri getirebilirsiniz. Birisi sizden bir şey satın almasa bile, onlara bir kartvizit, broşür veya işinizle ilgili diğer bilgileri verin, böylece daha sonra işinizi hatırlarlar.

Ayrıca bir yarışma düzenleyebilir ve insanların e-posta listenize katılmak için kaydolmasını onlardan isteyebilirsiniz. Müşterilerinizi beslemenin ve etkinlik sona erdikten sonra bunların önünde kalmanın bir yolunu bulmalısınız.

5. Uzman Olun

Küçük işletme pazarlamanızı, kendinizi yerel bir uzman olarak konumlandırarak geliştirebilirsiniz. Uzman olmak, küçük işletmeler için uzun vadeli pazarlama taktiklerinden biridir, ancak büyük bir kazanç sağlayabilir.

İşletmenizin markasına uygun yerel ilgi grubu toplantıları bulun. Onların ağlarına katılın, müşterileri bulun ve uzmanlığınızı gösterin.

Kendinizi yerel etkinlik ve toplantılarda konuşmacı olarak sunabilirsiniz. Gösteriler de yapabilirsiniz. Bir ticaret odasına katılmanın ağ avantajlarından yararlanın. Ayrıca, nasıl dahil olabileceğinizi öğrenmek için kütüphaneler ve diğer yerel organizasyonlarla konuşun.

Yerel gazetecilerle konuşun. Muhabirlerin işinizle ilgili makaleler yazmalarını sağlamak yerine, kendinizi diğer öyküler için uzman olarak sunabilirsiniz. Bir ilişki oluşturun, böylece gazeteciler kendi alanınızdaki biriyle röportaj yapmaları gerektiğinde size gelirler. Haberciden, makalede sizden alıntı yaptıklarında işinizden bahsetmelerini isteyin.