KÜRESELLEŞME TANIMI
02 Nisan 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Küreselleşme, 20. yüzyılın ikinci yarısında başlayan ekonomik eğilimdir. Güneydoğu Asya serbest piyasa sistemini benimsedi, ticaret engelleri kaldırıldı ve serbest ticaretin tüm dünyaya yayılmasına izin verildi. Küreselleşmenin faydaları arasında tüketiciler için ürün çeşitliliğinde bir artış, daha düşük fiyatlar ve daha yüksek ürün kalitesi olmasına rağmen, bazı görüşler nihai faydayı tartışma eğilimindedir. Dezavantajı ABD'deki iş ve üretim endüstrilerinin kaybı oldu. Üçüncü Dünya işçi güvenliği ve çevre koşulları ile ilgili endişeler devam etmektedir.

KÜRESELLEŞME MÜŞTERİLERİ NASIL ETKİLER?
Küreselleşme hareketi sayesinde tüketicilerin her zamankinden daha fazla satın alma seçeneği var. İnternet, ev konforunda alışveriş mağazalarını gezinmek için yeni fırsatlar yarattı ve bu sanal Avm’lerde dünyanın her yerinden gelen milyonlarca ürün var.
Küreselleşme, tüketici satın alma davranışını asla beklenmeyecek şekilde değiştirdi.

TÜKETİMİ ÖZENDİRME
Tüketici odaklı bir ekonomide insanlar ceplerindeki paralarla oy kullanırlar. Türkiye’nin ithalat seviyesi, tüketicilerin yabancı malı kabul etmelerine tanıklık ediyor. Birçok tüketici yerli ürünleri satın alma arzusundayken bir kısım tüketici ise bu eğilimde değil. Bazı tüketiciler, denizaşırı işçilerin çalışma koşulları hakkında endişelerini dile getiriyor. İnternet elbette küreselleşmenin itici güçlerinden biri. Tüketiciler bu sayede, yerel tüccarı atlayabilir ve arzu edilen ürünleri bulmak için dünya çapında bir satıcı arayabilirler.

YEREL ENDÜSTRİNİN YENİDEN DOĞUŞU
Küreselleşmenin küçük işletmelere iyi yön veren ilginç etkilerinden biri, yerel sanayinin yeniden doğuşudur. Bir ürünün menşe ülkesini tanımlayan ürün etiketlemesi, tüketici ürünlerinin, Türkiye’de yapılan ürünlerin yerini ne ölçüde aldığı konusunda tüketici bilincini artırmıştır. İş dünyası, iş kaybıyla ilgili endişelerin önüne geçebilmek adına "Yerli Üretim" hareketini başlattılar. Hatta bazı marketler bile yerel olarak yetiştirilen gıda ürünlerini kullanıyor. İthalat üzerinde önemli bir etki yapmamakla birlikte, yerelleşme hareketi tüketici bilincini yükseltti ve niş ürünlere talep oluşturuyor.

KÜRESELLEŞMENİN DEZAVANTAJLARI
Küreselleşme trendi tüketicilere birçok yönden yarar sağlamış olsa da, dezavantajı yok. Rekabet genellikle daha kaliteli ürünler yaratma eğilimindedir, ancak bu her zaman böyle değildir. Ayrıca, yabancı ürünler, Türk ürünleri ile aynı standartlara tabi olamaz. Ürün kullanılabilirliğinin artması, Türk alıcılara daha fazla seçenek sunmaktadır.