LOGİSTİK FİRMASI NASIL KURULUR?
28 Aralık 2018

Sektörde Deneyim ve Güvenilirlik Kazanmak
Kendi lojistik şirketinizi kurmadan önce, lojistikte çalışarak sektörde deneyim kazanmak akıllıca olacaktır. Böyle bir deneyim, işin iniş ve çıkışlarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, endüstride çalışmak, gelecekteki müşterileri temsil edebilecek şirketlerle ağlar kurmanıza izin verecektir. Sektörde güvenilirliği sağlamak, her türlü faaliyet için kritik öneme sahiptir çünkü müşterilerin firmanızın ürünlerini düzgün ve verimli bir şekilde depolayıp teslim edeceğine güvenmek zorundadır.

Tecrübelerinizi ve Bağlantılarınızı Keşfedin
İşletmenizin iş ilişkileri ve bilginizin alakalı olduğu bir köşede şirketinizi kurmayı düşünün. Örneğin, bağlantılarınızın veya iş deneyiminizin toplu bir sektörde olması durumunda, bu sektördeki müşterilere ulaşın. Dünyanın belirli bir bölgesine bağlantı veya bilgi varsa, o bölgeye ihracat konusunda uzmanlaşmış bir firma açın.
Fon almak
Bir lojistik firmasının ilk resmi adımı sermaye elde etmektir. Bunu yapabilmek için, potansiyel yatırımcıları şirketinizin kar elde etmesini sağlayabileceğiniz konusunda ikna etmek için bir iş planı hazırlamanız gerekecektir. Lojistik endüstrisinde sahip olduğunuz ve size işlerini vermeye istekli olan tüm bağlantıları dahil edin. Ticari bankalar, potansiyel bir başlangıç sermayesi kaynağıdır.

Ekipman Alın
Lojistik firmanıza başlamak için gerekli olan sermayeyi elde ettikten sonra, uçak, gemi veya kamyon gibi büyük miktarlarda yük taşıyabilen yükleme ekipmanı ve araç satın almanız gerekecektir. Bu tür satın alımlarla ilgili masraflardan dolayı, Entrepreneur dergisi, işinize kâr getirmeye başlayana dek ekipman kiralama önerisinde bulunuyor.

Lisans Alın
İşletmeniz su ile ihracat veya ithalat yapıyorsa, ilgili ulusal ve uluslararası Denizcilik Komisyonları tarafından lisanslı olmanız gerekir. Yükü hava yoluyla göndermeyi planlıyorsanız, yine lisans almanız gerekecektir.

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner