LOJİSTİKTE STRATEJİK ROTA 1
02 Ocak 2019

Lojistik Nedir?

Lojistik, nakliye ve depolama ile ilgili taktiksel kararlarla sınırlı değildir. Pazarın bir şirketin ürünlerini desteklemede lojistiğin tam bir rol oynamasını sağlayan yeteneklerin yerine getirilmesi için daha uzun vadeli kararlar gereklidir.

Bu kabiliyetler bir tedarik zincirindeki ortakları giderek daha fazla içerdiğinden, bu 'tam rolün' etkileri şirketin sınırlarının ötesine uzanmaktadır. Lojistik stratejisi, belirli bir tedarik zinciri boyunca ortaklar arasındaki hedefleri, planları ve politikaları koordine etmeye yardımcı olan yol gösterici ilkeler, itici güçler ve kökleşmiş tutumlar kümesidir.

Bir tedarik zincirindeki bağlantılar farklı rekabet önceliklerine yönelikse, zincir son müşteriye ve bağlantıların aynı önceliklere yönlendirildiği bir zincire hizmet edemeyecektir. Bu, her şeyde iyi olamayacağınız görüşüne dayanan 'odaklanma' fikridir. Bir tedarik zincirindeki bağlantıların, son müşteri tarafından en çok değer verilen önceliklere dayanan ortak ve tutarlı bir hedefler kümesine yönlendirildiği durumlarda, bu tedarik zinciri, pazar yerinde, bağlantıların farklı, çelişkili olduğu bir sektörden daha iyi rekabet edecektir.

Çoğu zaman, örneğin, günün yönetiminin maliyet düşürmeye odaklanması, güvenilirlik ve hızın daha temel öncelikleriyle çelişmektedir. Karlılık bu mali yılda iyileştirilebilirken, uzun vadede hasar, tedarik zincirinin rekabet edebilme kabiliyetine neden olmuş olabilir.

Düşük hacimli, çok çeşitli ürünlerle aynı hacimdeki yüksek hacimli, düşük maliyetli ürünleri kullanmak zordur. Klasik gömlekler için lojistik süreçler (uzun süredir devam eden ve güncel olmayan) moda bluzlardan ayrı olarak üretilmektedir.

Klasik gömlekler, fiyatın anahtar olduğu ve teslimat sürelerinin daha az önemli olduğu, ürün yaşam döngüsü uzun olduğu düşük maliyetli ekonomilerden tedarik edilir.

Moda bluzları (mevsimde olan ve hızlı bir şekilde tarihlendirilebilen), yanıt süresinin anahtarı olduğundan ve maliyetin daha az önemli olmasından dolayı, ev piyasasına daha yakın kaynaklardır.

Lojistik İle Elinizi Güçlendirin

Her şeyde olağanüstü olmak imkansızdır ve tedarik zinciri ortakları, her ürün grubuna pazardaki avantajını veren yeteneklere öncelik vermelidir.

Bu kabiliyetler, tedarik zinciri ortaklarının yatırım ve eğitimde öncelikler koyduğu alanları ve inovasyon ve pazarlama çabalarına odaklanarak tanımlar.
Lojistikin rekabet avantajını desteklediği üç geleneksel alan şunlardır:

Kalite: Tüm süreçlerin tedarik zinciri boyunca yapılmasını sağlamak, böylece ürünlerin ne yapmaları gerektiği bilinmelidir.
Hız: En hızlı hayatta kalır. Tedarik zinciri boyunca her süreci yürütmek için harcanan sürenin kısaltılması gereklidir.
Maliyet: Verimli üretim, dağıtım ve servis ile düşük fiyatları desteklemek gerekliliğidir.