MİRA Endüstriyel Eğitim Danışmanlık Organizasyon San. Tic. Ltd. Şti.
09 Kasım 2017

Mira Endüstriyel Eğitim Danışmanlık Organizasyon Sanayi Ticaret Limited Şirketi 2013 yılının Aralık ayında kurulmuştur.

Mira, iple erişimle yüksekte çalışma becerisini, mühendislik ve teknisyenlik eğitimiyle birleştirerek profesyonel çözümler sunan bir kuruluştur. SPRAT (Society of Professionel Rope Access Technicians / Profesyonel İple Erişim Teknisyenleri Derneği) ve IRATA (Industrial Rope Access Trade Association / Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) Eğitim ve Operasyon üyesidir. GWO (Global Wind Organisation) Akreditasyonu, ISO 9001 ve OHSAS 18001 Sertifikasyonları sahibidir.

İple erişim hizmeti ve danışmanlığı, yaşam hattı ve güvenlik ağı projelendirme ve montajı, NDT (Tahribatsız muayene) hizmetinin yanı sıra, yüksekte çalışma ve kurtarma eğitimleri, rüzgâr türbinleri için GWO Eğitimleri, iple erişim teknisyenliği (SPRAT / IRATA) eğitimleri, acil durum kapalı alan eğitimleri, kurtarma eğitimleri (Sel, Rafineri ve Teleferikten Kurtarma) vermektedir.

GWO Eğitim Merkezi olarak, rüzgâr türbinlerine yönelik, uluslararası geçerlilikte GWO Temel Güvenlik Eğitimi verme yetkisine sahiptir. GWO Temel Güvenlik Eğitimi (GWO Basic Safety Training, BST) Rüzgâr Türbinleri için Yüksekte Çalışma ve Kurtarma, Elle Taşıma, Yangın Bilinçlendirme ve İlk Yardım Eğitimleri modüllerini içermektedir. SPRAT ve IRATA İple Erişim Teknisyenliği Eğitimleri Mira’ya ait İzmir’deki kapalı Yüksekte Çalışma ve İple Erişim Eğitim Merkezi’nde verilmektedir.

Ülkemizdeki en deneyimli ve uluslararası düzeyde sertifikalı (SPRAT, IRATA, GWO) uzman personeli bünyesinde barındıran, sunduğu denetleme, bakım, onarım, montaj ve temizlik çalışmalarını, doğru ve global kurallara uygun olarak yapan Mira, ayrıca, ihtiyaca özel eğitimleriyle, saha çalışanlarının ve İSG (İşçi Sağlığı ve Güvenliği) uzmanlarının yanı sıra, yönetim, plânlama, satın almadan sorumlu personelin donanım, kullanılan yöntemler ve olası riskler gibi iş koluna özel konularda bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır.


MİRA, KOBİ GURUSU’nun sorularını aşağıdaki şekilde cevapladı:

Neden girişimci oldunuz? Hangi özelliklerinizin başarınızda önemli katkısı var?

2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de rüzgâr endüstrisinin yükselişe geçmesi ile yeteneklerimizi sektöre yakın bulduğumuz için kendimizi bu maceralı yapının içinde bulduk diyebiliriz. Mira, temelinde dağcılık ve doğa sporları ile ilgilenen ekip üyeleri ile kurulmuştur.

Uzun yıllar dağcılık eğitmenliği ve iple erişim hizmeti sağlamış, farklı sektörlerde mühendislik ve yöneticilik yapmış olan ekibimiz hem operasyonel hem eğitsel bilgisini Mira ile buluşturmuştur. Eğitmenlerimiz, bizzat saha çalışmalarına da katıldıkları için eğitimlerimizde sürekli işleyen bilgiler yer almakta, eğitmenlerimizin de bilgisi sürekli canlı kalmaktadır. Konularında gerçekten deneyime sahip eğitmenler, kullanımında uzman oldukları güncel ve onaylı donanım ve metotlarla, güvenilir, uygulanabilir bilgi ve becerilerini aktarırlar. Verilen eğitimlerde, farkındalık yaratılarak, farklı bakış açıları ve güvenli çalışma yöntemleri aktarılır.

Firmanızı ve ürününüzü rakiplerden farklılaştıran özellikler nelerdir?

GWO Eğitim Merkezi olarak, rüzgâr türbinlerine yönelik, uluslararası geçerlilikte GWO Temel Güvenlik Eğitimi verme yetkisine sahibiz. Ülkemizdeki en deneyimli ve uluslararası düzeyde sertifikalı (SPRAT, IRATA, GWO) uzman personeli bünyemizde barındırıyoruz. Sunduğumuz denetleme, bakım, onarım, montaj ve temizlik çalışmalarını, doğru ve global kurallara uygun olarak yapmaktayız. Ayrıca, ihtiyaca özel eğitimler sunuyoruz.

 Sektörünüzde kendinizi lider olarak görüyor musunuz? 

Bu yola çıkarken en iyiyi hedefledik, başarımızla ve gücümüzle aldığımız yol, bizi keyiflendiriyor. İşimizi özveri ile çok iyi yaptığımızı biliyoruz ve müşterilerimizden gelen geri bildirimler ile de bunu görebiliyoruz. Sektörde kendimizi bu özelliklerimizle lider olarak görüyoruz, aslına bakarsanız rekabet ortamı için rakiplerimizin olması gerekiyor ve iyi bir rekabet ortamı için güçlü rakiplerimiz olmasını isteriz.

 Temel stratejik yaklaşımınız nedir ve bunun başarınıza etkisi nasıldır?

Hem rüzgâr endüstrisinin Ege Bölgesi’nde büyüme imkânı hem de daha önce böyle bir eğitim merkezinin olmaması, bizi İzmir’e getiren önemli etkenlerdendir. Rüzgâr sahalarına yakın olmak ve acil durumlarda sahaya erişerek müdahale edebilme kolaylığı göz önüne alınarak, merkezimizin İzmir’de olmasına karar verdik. Bu kararımız temel stratejik yaklaşımlarımız arasında sayılabilir. Tartışmasız ki burada konuşlanmamızın başarımızda etkisi büyüktür. Acil durum kurtarması ya da rüzgâr türbini acil destek ekibi olarak görev aldığımız zaman çok hızlı bir şekilde sahalara erişebilmekteyiz. Bu yaklaşımla başarılı kazanımlar elde etmekteyiz.

Karşılaştığınız önemli zorlukları nasıl yendiniz?

Bizim çok ciddiyetle ortaya koyduğumuz işleri, hiçbir emek olmaksızın ortaya koymaya çalışan kişi ya da kurumlar karşılaştığımız en büyük zorluklardır. Kullandığımız kişisel koruyucu ekipman ve malzemeler, personel ve hizmetlerimiz ile ortaya koyduğumuz işlerle Mira’ ya olan bakışın ve güvenin artması bu olumsuzlukları yenmemizde güçlü etkenlerdendir.

Genç girişimcilere ne önerirsiniz?

Girişim denince akla, tam anlamıyla yapılmayanın peşinde olmak gelmemelidir, yapacağınız işte en iyisi olmayı arzulamalısınız. Genç girişimcilere de önerilerimiz bu yöndedir; en iyiyi hedeflemek. İnandığınız fikirler sahip olduğunuz gücü ortaya çıkararak bireysel ya da bir takım ruhu ile ortaya koyacağınız çalışma, sizi adım adım ileri taşır.

Yüksekte çalışma yapmak çok ciddi bir iştir. Bunun için iyi malzeme ve ekipman, donanımlı ve eğitimli personel gerekmektedir. Uzun yıllardır yurtiçi ve yurtdışı deneyimlerimizden; bildiğimiz, yaptığımız ve sevdiğimiz işi, endüstriyel anlamda da yapabileceğimize inandık, işte gerçek anlamda girişimciliğe adım atmamızın altında yatan temel nedenlerden biri de budur. Endüstriyel anlamda hem saha operasyonları hem merkezimizde ve sahada yaptığımız eğitimler ile en iyi hizmetleri sunabilmeyi hedefliyoruz.

MİRA


http://www.mira-ra.com