MOBİL İŞ GELİŞTİRME HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER
17 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Bir mobil uygulama geliştirmeye başlamadan önce, birçok ayrıntı üzerinde çalışmanız ve birçok soruyu yanıtlamanız gerekir. Herhangi bir uygulama geliştirmenin asıl amacı satışları ve karları arttırmaktır, ancak doğru bir yaklaşıma sahip değilseniz, o zaman elde ettiğiniz tek şey para kaybetmek olacaktır.
Çoğu mobil uygulama, işlemin ilk yılından sonra kapatılıyor. Bunun sebeplerinden birisi, işletmelerin mobil uygulamalar için para ödemeyi unutmaları. Uygulamanızın kapatılmasını önlemek için, bir uygulama oluşturmanın ve başlatmanın tüm özelliklerine bir göz atalım.

Yüksek kaliteli bir mobil uygulama hangi sorunları çözer?

Mal veya hizmet satışı - ürünlerinizin çevrimiçi kataloğu

Bir çevrimiçi mağazanın veya bir satış sayfasının yardımıyla ürünlerinizi potansiyel alıcılara sunabilirsiniz. Uygulamalar satış sorunlarınızı çözüyor.
Ancak, tüm iş türlerinin buna ihtiyaç duymadığını anlamalısınız. Ürünlerine sürekli ve düzenli olarak ihtiyaç duyulan bir şirketiniz varsa (giyim veya ev eşyaları), uygulama, müşterilerin dönüşümünün ve akışının artmasına yardımcı olacaktır. Programda kullanıcı güncellenmiş ürün listesini, fotoğraflarını ve özelliklerini görebilecektir. Ayrıca, alıcıyı tekrar satın almaya yönlendirmek için promosyonları ve indirimleri derhal rapor edebilirsiniz.

B2B satış ve verimli iş organizasyonu

Mobil uygulamalar, satış yöneticilerinin, bayilerin veya distribütörlerin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan mükemmel yardımcı araçlardır. Deponun ve iş yükünün kontrolünü yapmak, lojistiği düzenlemek, şikâyetleri veya önerileri görmek, çağrıları müşteriden uygun departmana yönlendirmek mümkündür... Neredeyse tüm büyük şirketlerin çalışmayı optimize etmek için etkili bir uygulamaya ihtiyacı var.

Uzak çalışanlar ve dış kaynak kullanımı

Modern dünyadaki birçok şirket dış kaynak kullanımı ile çalışıyor. Bu, aynı zamanda uzaktan işbirliği yöntemidir. Kurum içi akışları kontrol etmenin oldukça zorlaştığı günümüz dünyasında, ihtiyaçlarınıza uygun tasarlanmış bir mobil uygulama bu sorunu hızla çözmenize yardımcı olacak.
Bu durum sadece dünya çapında faaliyet gösteren işletmeleri değil aynı zamanda küçük işletmeleri de ilgilendirmektedir.

Uygulamayı nelere göre şekillendirmelisiniz?

• Kullanıcının veya aracın coğrafi konumu, hareketleri ve rotaları;
• Farklı sayaçlardan ve sensörlerden bilgi toplamak;
• Kullanıcılar, göndericiler ve uygulayıcılar arasındaki işbirliğini yapılandırmak.

Çoğu durumda, bu tür sistemler lojistik şirketleri veya taksiler için kullanılır.

Bir uygulama geliştirmeden önce bilmeniz gerekenler?

Bir mobil uygulamaya ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için uzmanlarla iletişime geçebilir veya kendiniz anlamaya çalışabilirsiniz.
Sadece şu iki temel soruya cevap vererek ihtiyacınız olup olmadığını bulabilirsiniz.
Başvurunuz sürekli kullanılacak mı? Küçük şirketler, hayatta bir veya iki kez ihtiyaç duyulan ürünleri üreten şirketler, eve teslimat yapmayan büyük restoranlar gibi firmaların kendi mobil programına ihtiyacı yoktur. İşinizi geliştirmek için diğer yöntemlere dikkat etmek önemlidir.

Geliştirme ve lansman için ne kadar para harcayacaksınız? Planlama, oluşturma, dağıtım ve ardından periyodik olarak güncellemeler için harcama yapmanız gerekir. Ne kadar gider harcamanız gerektiğini uygulamanıza başlamadan önce hesaplayın, böylece sürpriz harcamalar olmaz.
Gerisi - tasarım aşamasında veya öncesinde kaldırılabilecek detaylar ve inceliklerdir.

Mobil uygulama geliştirmeye nasıl başlanır?

Kendi uygulamanızı oluşturmanın ve çalıştırmanın birçok yolu vardır. Çoğu zaman, iş adamları bu konuyla profesyonelce ilgilenen harici bir BT şirketine yöneliyorlar.
Ancak her zaman şirketinizde çalışacak bir uzmanı bu konuda işe alabilirsiniz. Şirketinizde istihdam ettiğiniz kişi/ekip, geliştirme ve lansmanla meşgul olacak ve bundan sonra sistemi periyodik olarak güncelleyecektir.

İkinci seçenek ise daha zahmetli ve maliyetlidir. Bu görevi profesyonellere vermek en iyisidir. Daha sonra tüm aşamaları ele alabilecekler, müşterinin isteklerini doğru bir şekilde göz önünde bulunduracaklar, ne isteyeceğini ve bilgilerin nasıl işleneceğini bileceklerdir. Bu durumda, uygulamanızın istediğiniz gibi olacağının bir garantisi olacaktır. Firmanın periyodik olarak güncellemeleri sürdürmesi ve programda değişiklik yapması için bir işbirliği sözleşmesi düzenlenebilir.

Bir iş uygulaması geliştirme hakkında sık sorulan sorular
Hangisi daha iyi - Android mi yoksa IOS mu?

Bu zor bir karardır, çünkü bu tür uygulamaların her biri belirli bir kitleyi ifade etmektedir. İstatistikleri ve ayrıntıları incelemek için Android ve IOS'un özelliklerine detaylı biçimde girmemiz gerekiyor.
Örneğin, Android BDT ülkelerinde ( Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kırgızistan Tacikistan) en popüler olanıdır, bölge sakinlerinin % 80'inden fazlası bu sistemi kullanıyor ve IOS ise ancak çok para kazananlar arasında talep görüyor. Yani, birçok insan için tasarlanmış bir işiniz varsa, o zaman en iyi seçenek Android kullanmaktır.
Lakin bu sistemin dezavantajları da vardır: birçok cihazın kalitesiz Android yazılımı vardır, bu nedenle hiçbir geliştirici, uygulamanın yüzde yüz performansını garanti edemez.
Daha sonra Android'i IOS'a veya tersine değiştirebilir miyim?

Uygulama geliştirme tamamen farklı uzmanlar tarafından yapılır. Android Java’da geliştirilir, IOS ise Swift veya Objective C’de geliştirilir. Bu nedenle bir platformun diğeri için değiştirilebilmesi kolay değildir.
Android ve IOS'ta iki farklı uygulama yapmanız mı gerekiyor?

Evet, kitleniz çok genişse, farklı sistemler için iki farklı uygulama geliştirmeniz gerekir. Tasarımcılar harici programları en benzer şekilde yapabilir, bu nedenle sıradan bir kullanıcı için bu yöntem mükemmeldir. Bir uygulamanın yansımasını tüm platformlarda aynı hale getiren “platformlar arası geliştirme” kavramı bulunmakta. Bu amaçla, özel çerçeveler kullanılır, ancak yöntemin kendisinin birçok dezavantajı vardır. Pek çok uzman, bunun minimum bütçeyle harika bir seçenek olduğunu söylüyor.

Android’te mi IOS'ta mı uygulama çalıştırılması daha ucuz?

Bir uzmanın Android ve IOS'taki kazançlarındaki fark oldukça azdır. Çoğu programcı, harcadığı saat başına para almaktadır.
Uygulamayı daha en baştan basit bir ara yüzle geliştirmek, olası güncellemeleri ucuzlaştırmak için en iyi seçenektir ve bu ancak profesyonel bir şirketle mümkün olabilir. En iyi mobil uygulama, işletme geliri ve yeni müşteriler yaratabilen uygulamadır.