Moralabs - Sorupanda, Sinaptik, Kelime Tatlısı
18 Aralık 2017

MoraLabs, 2013 yılında Ankara’da faaliyet göstermeye başlayan mobil oyun ve uygulama geliştiren bir firmadır.

Moralabs Oyun Stüdyosu KOBİ Gurusu’nun sorularını şu şekilde cevapladı:

-Girişimcilik motivasyonunuz (Neden girişimci oldunuz?)

Ülkemizi refah seviyeye götürecek asıl yolun teknolojiden, bu alanda dünya kalitesinde ürünler geliştirmekten geçtiğinin farkındayım. Mobil oyun yazılımında sahip olduğum 18 yıllık iş deneyiminde çok çalışmanın, üretken olmanın, bir değer yaratmanın insanların hayatına anlam kattığını bizzat kendim de yaşayarak gözlemledim. Bu yüzden daha önceden ortak olduğum başka bir girişimden kazandığım bütün birikimimi yine işime yatırmayı tercih ettim.

Benim en büyük arzum oyun geliştirmek. Oyun sektörü görsel tasarım, müzik, yazılım, psikoloji gibi farklı disiplinleri barındıran ve bunlardan beslenen bir sektördür. Farklı disiplinlerin biraraya gelmesiyle sürekli yenilikler peşinde koşan, hep yeni teknolojileri öğrendiğiniz bir işe sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda geliştirdiğiniz ürünler ile son kullanıcıya dokunma fırsatı buluyorsunuz. Ürününüzle onlara dokunabilmek, onlarda bir his uyandırabilmek bu işin diğer cezbedici yanı.

Oyun sektörü aslında Amerika, Almanya, Finlandiya, Kore gibi bir çok ülkede çok gelişmiş olmasına rağmen, Türkiye de henüz çok gelişmiş olduğu söylenemez. Bu nedenle bu alanda çalışabileceğiniz çok firma bulunmamakta. Moralabs Oyun Stüdyosu 2013 yılı başında, mobil oyunlar geliştirerek Türkiye’den bu alanda Dünya çapında bir başarı hikayesi yaratmak vizyonu ile yola çıkmış oldu.

- Hangi özelliklerinizin başarınızda önemli katkısı var?

Yıllarca bu sektörde çalışmanın kazandırdığı deneyim, teknik anlamda yeteneklerimizin yüksek olması işimizde başarılı olmamızın en büyük nedenlerindendir.

-İnovasyon: Üretim, pazarlama, dağıtım, ihracat vs. konularında yenilikçi ve sizi rakiplerden farklılaştıran özellikleriniz nelerdir?

Yeni teknolojileri sürekli takip ediyor olmamız, bu teknolojilere hızlı adaptasyonumuz, müşteri isteklerine çok hızlı cevap vermemiz ve bütün işlerimize değer katmaya çalışmamız müşterilerimizin bizi seçme nedenleri arasında yer almaktadır.

Bunun haricinde son kullanıcı için geliştirdiğimiz ürünlerde kullandığımız üretim yönetimi de bizim yenilikçi yönlerimiz arasındadır. Her zaman kullanıcılarımızla sürekli iletişim içinde kalarak onların ihtiyaçlarını doğru şekilde belirlemekte, ürünlerimizin ne şekilde evrileceğine bu ihtiyaçlar ile karar vermekteyiz. Aynı zamanda kullanıcıların yaptıkları bütün aksiyonları tutmakta, ürünle ilgili beğenilmeyen, beğenilen, eksik kalan kısımları bu veriler ışığında doğru analiz etme şansı yakalamaktayız. Özetle kullanıcının aslında kendi ürününe yön vermesine imkan sağlamaktayız.

-Sektörünüzde kendinizi lider olarak görüyor musunuz? Hangi açılardan?

Açıkcası oyun dünyasında çok büyük ve başarılı örnekler var. Biz bir startup olarak henüz o seviyede değiliz. Ancak Startup kültürünü benimseyen bir firma olarak hızlı adaptasyon yeteneğimizin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Yeniliklere ve teknolojiye olan düşkünlüğümüz ile sürekli yenilikleri takip eden ve hemen uyum sağlayan bir yapımız bulunmakta. Özellikle ortaklı işbirlikleri kurarak başarıya ulaşma konusunda çok deneyim sahibiyiz. Bu anlamda startup firmaları arasında lider konumda olduğumuzu söyleyebilirim.

-Temel stratejik yaklaşımınız nedir ve bunun başarınıza etkisi nasıldır?

Çok oyunculu çoklu platform oyunlar geliştiriyoruz. İnsanlara dokunmak bu işin en sevdiğimiz tarafı. Siz bir oyun ya da uygulama geliştiriyorsunuz ve onların beğenisine sunuyorsunuz. Onlar bir şekilde sevdiklerini ve sevmediklerini size iletiyorlar. Sizin hiç düşünmediğiniz, aklınıza gelmeyen bir noktadan yaklaşabiliyorlar. Sonra siz onların isteklerine göre ürününüzü geliştiriyorsunuz ve ortaya birlikte deneyimlediğiniz bir ürün çıkıyor.

Bunun yanında Moralabs olarak geliştirdiğimiz oyunlarda insanları hem eğlendirmeye hem de insanlara bir değer katmaya çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz Sinaptik, Sorupanda ve Kelime Tatlısı gibi oyunları göz önünde bulunduracak olursak; ilki insanlara günlük beyin egzersizi yaptırmayı, ikincisi bilgi dağarcıklarını artırmayı ve sonuncusu da insanlara yeni kelimeler öğretmeyi hedefliyor. Ve bunları en güzel ve etkili yöntemlerden biri olan oyunla gerçekleştirmeye çalışıyor.

-Karşılaştığınız önemli zorlukları nasıl yendiniz?

Başlangıç yıllarında finansal açıdan ve müşterilere kendini kabul ettirme anlamında sıkıntılı bir süreçten geçtik. Müşterilerimize kendimizi ve yeteneklerimizi tanıtacak en güzel şeylerin ürünlerimiz olduğunu düşünerek, prototipler geliştirdik. Sürekli onlarla iletişim içinde kalarak, kendimizi tanıtma fırsatı yakaladık. Sonrasında hem yurtiçinde hem de yurtdışında da oyun sektörün ileri gelen firmaları ile ortaklı projeler yürütme imkanı bulduk. Finansal anlamda karşılaştığımız zorluklarda da yatırım kaynaklarına ulaşarak çözmeyi başardık.

-Genç girişimcilere önerileriniz?

Girişimcilikte hep enerjilerinin yüksek olması, mücadeleci ruhlarını hiç kaybetmemeleri gerekiyor. Karşılaştıkları zorluklara sakin ve çözüm odaklı yaklaşmaları çok önemli. Girişimcilik hikayelerine baktıklarında, inişlere çıkışlara rağmen yılmadan yollarına devam edenlerin başarıya ulaştıklarını göreceklerdir. Onlarda her zaman kendilerine olan inançlarını kaybetmemeliler.

-Sosyal sorumluluk çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir?
 
Yaklaşık 1 yıldır oyun geliştirme ve yazılımı konusunda üç kişilik bir gruba eğitim vermekteyiz. Çok yetenekli, birbirinden sevimli oyun kodlamaya gönül vermiş,     10-11 yaşlarında bu 3 küçük kardeşimizle tesadüfen tanıştık. Bu kardeşlerimiz ilkokul 3.sınıftan itibaren kodlamaya başlamışlar. Yarışmalara katılmışlar, iki kez Türkiye birincisi ve 1 kez de Ankara birincisi olmuşlar. En son geçen yıl çocukları kod yazmaya teşvik etme amacıyla düzenlenen Kodu Cup Türkiye 2016’da 8-11 yaş kategorisinde “UM-UT-ON” oyunuyla birinci olmuşlar. Onları tanımak ve onlara oyunu nasıl geliştirdiğimizi göstermek için bizim ofise davet ettik. Geldiklerinde ne olmak istediklerini sordum. Biri oyun geliştirmek için Bilgisayar Mühendisi, diğeri Yazılım Mühendisi olacakmış ve diğeri de Silikon Vadisine giderek kendi oyun şirketini kurmak istiyormuş. Bizimle aynı hayalleri kuran çocuklarla olmak inanılmaz heyecan vericiydi.

Onlara nasıl faydamız dokunur diye düşündük. Onlara kodlama eğitimi vermeye başladık. Bu uzun bir yolculuk. Amacımız onları önce eğitmek, sonra kendi oyunlarını yazmaları konusunda destek olmak ve önlerini açmak. İki yıl sonunda kendi oyunlarını geliştirmiş ve piyasaya sürmüş olmalarını bekliyoruz. Bizim onlardan beklediğimiz sadece bu eğitime devam etmeleri ve heyecanlarını hiç kaybetmemeleri. Şimdilik çalışmalar gayet güzel gidiyor. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen, onlar kadar hevesli çocuklar ile tanıştığımızda onları da bu gruba dahil etmeyi planlıyoruz.

Aynı şekilde bu öğretim yılının başından itibaren ilkokul 3.sınıf öğrencilerine Kodlama eğitimi veriyoruz. Çocuklara haftada 1 saat uygulamalı ders veriyoruz. Geleceğimiz çocuklarımızın yazılımı öğrenmesi, hem kendi geleceklerini planlamalarında yardımcı olması hem de ülkemizin geleceğine yatırım anlamında çok önemli bizim için. Bir çok ülkede anaokulu seviyesinde çocuklara algoritma ve kodlama eğitimi verilmeye başlandığını biliyoruz. Biz de elimizden geldiği ölçüde geleceğimize yatırım yapmaya çalışıyoruz.

Moralabs
2013
www.moralabs.com  
Ürünler: Sorupanda, Sinaptik, Kelime Tatlısı

- Firma Başarıları

• Firma 2015 yılında büyüme ile 4.Kosgeb Girişimcilik Ödüllerinde Kadın Girişimcilik kategorisinde finalistlerden biri olmaya hak kazanmış ve Jüri Özel Ödülüne layık görülmüştür.
• Sinaptik oyun ile TTGV, Tübitak ve Tüsiad’ın birlikte düzenlediği 12.Teknoloji Ödüllerinde finalistlerinden biri olmaya hak kazanmıştır.