NESNELERİN İNTERNETİ TEMALI 5 YENİ İŞ MODELİ ÖNERİSİ
22 Aralık 2017

Yeni gelişmeler ve IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarının piyasaya sürülmesi, çeşitli sektörlerde büyük bir heyecanla beklenmekte. "Akıllı" sensörler, mevcut sistemleri daha güçlü hale getirmekle kalmayıp, iş akışlarının birer yedeklerini biriktirmelerini sağlayarak bu birikmiş bilgileri kullanacak yeni nesil gelişmeleri geliştirmeyi mümkün kılmaktadır.

ITWeek’in Temmuz 2017'de yayınlanan sayısında, IoT (Nesnelerin İnterneti) alanındaki teknolojileri ve gelişmelerin uygulanabileceği popüler iş modelleri üzerine bir inceleme makalesi yayınladı. Makaleye göre, teknoloji devi Ericsson'un tahminleri 2018'de akıllı sensörlerle donatılmış cihazların sayısı cep telefonlarının sayısına ulaşacak. Benzer tahminler Cisco uzmanları tarafından tespit ediliyor: 2020'de ortalama kişi başı 3.4 adet IOT (NESNELERİN İNTERNETİ) cihazına sahip olacağız ve IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarının toplam sayısı 2021'de 28 milyar adedi aşacak.

İşletmeler ayrıca IoT (Nesnelerin İnterneti) çözümlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına aktif olarak yatırım yapacaklardır. Business Insider'da yayınlanan bir başka makaleye göre ise, büyük şirketlerin Nesnelerin İnterneti alanında yatırım hacmi 2015 yılında 29 milyar dolara, 2020'ye kadar ise 70 milyar dolara ulaşacak.

IoT İçin Yeni İş Modelleri

Piyasaya yeni ürünler getirmenin geleneksel modeli, maliyetlerin üretim maliyetlerine bölünmesini ve üreticinin malların satış fiyatından aldığı ilave marjı içermektedir. İnternet teknolojisi ve beraberinde getirdiği Nesnelerin İnterneti (IoT) işin içine girdiğinde ise işler değişiyor. Zira geleneksel hizmet alımlarının aksine IoT teknolojisinin maliyeti sabit değildir. Kurulumunun altyapısını göz önünde bulundurarak fiyatı hesaplamanıza izin verir. IoT sensörler dizilmiş ekosistemin yalnızca bir parçasıdır. Aynı zamanda bir veri aktarım ağı oluşturulmasının yanı sıra veri toplama ve yönetimi için bir hizmet platformu da içermektedir. IoT'yi uygulama maliyeti ancak tüketicinin kendisi için anlamlı bilgi aldığı takdirde doğru olacaktır.

IoT (Nesnelerin İnterneti) için platform geliştiren Particle'ın Kurumsal Bölümü Başkanı Dan Jamieson, Nesnelerin İnterneti kavramının pratikte uygulanması için kullanılacak 5 ana iş modeli seçti.

Nesnelerin İnterneti konulu temel iş modellerinin bulunduğu liste şöyle:

İlk iş modeli "düzenleyici kontrol" dür. Denetim kuruluşlarının gerekliliklerine uymak, iş yapmak için bir ön şarttır ancak önemli maliyetlere rağmen şirketlere doğrudan ekonomik faydalar sağlamazlar. Bu durum bağlamında Nesnelerin İnterneti, bu alandaki maliyetleri düşürmek için büyük bir potansiyele sahiptir.

İkinci iş modeli "önleyici kontrol": Nesnelerin İnterneti (IoT), acil durumlarda ön koşulların zamanında tespit edilmesine ve ekipman verimliliğinin düşürülmesine izin verir. IoT (Nesnelerin İnterneti) sayesinde uzaktan izleme çalıştırabilir ve çevrimiçi cihazların gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Üçüncü iş modeli "uzaktan teşhis” dir. IoT (Nesnelerin İnterneti) sensörleri, kurulduğu cihazları teşhis etmek ve durumlarındaki değişikliklere otomatik olarak cevap vermek için kullanılabilir.

Dördüncü iş modeli "operasyonların kontrolü" dür. IoT (Nesnelerin İnterneti) yardımıyla, teknolojik işlem zincirini kontrol etmek, herhangi bir cihazın hareketini kontrol etmek ve özelliklerini gerçek zamanlı olarak otomatik olarak izlemek mümkündür. Bu onların operasyon basamaklarını ‘’akıllı’’ sensörler aracılığıyla tahmin etmek; böylece verimliliği artırmak, hırsızlık ve kontrolsüzlükten doğan kayıpları ise ortadan kaldırmak konusunda önem taşır.

Beşinci iş modeli "operasyonların otomasyonu" dur. IoT’un (Nesnelerin İnterneti) gelişi, sık tekrar eden işlemleri otomatikleştirerek, işin verimliliğini, boş zaman kalitesini, müşteri memnuniyet derecesini artırmayı mümkün kılar. Bu tür IoT (Nesnelerin İnterneti) aygıtlarının avantajı sadece rutin operasyonların basitleştirilmesinde değil, alışkanlıkları otomatikleştirmenize izin vererek satışları artırırlar.

Kaynak:
http://www.tadviser.ru

http://club.cnews.ru

www.itweek.ru

Çeviren: Utkan BOSTANCI

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner