ÖLÇEKLENDİRİLEBİLİR İŞLETMELER İÇİN OTOMASYON KULLANIMI
02 Ağustos 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Küresel ticaretin geleceği otomasyon araçlarına dayanmaktadır ve uluslararası genişleme aşamasında olan herhangi bir şirketin bu teknolojiye yatırım yapması gerekmektedir. Özellikle yapay zeka, şirketler için üretkenliği artırmanın ve pazarda kendilerini ayırt etmenin yollarını belirlemek için akıllı sistemlerce kullandığından uluslararası ticareti dönüştürüyor.
Artan verimlilik, AI'yı kullanan ülkelerdeki ekonomik büyümeyi tetikleyecek ve bu ülkelerdeki şirketler, büyük ekonomik sıçrayışlar için hazırlanıyorlar. Ancak şu anda, verimlilik küresel olarak yavaşladı. Brookings Enstitüsü, AI ve otomasyon araçları benimsenmesini bu yavaşlamayla kısmen ilişkilendiriyor. Ancak bu, bu teknolojilerin gücünden yararlanan işletmeler için daha fazla fırsat yaratacak bir durum.

GLOBAL KAZANÇLAR OTOMASYON ARAÇLARI GEREKTİRİYOR

Yeni teknolojileri benimseme konusundaki isteksizlik, özellikle AI ve otomasyon kadar rahatsız edici olanlar olarak anlaşılabilir. İş dünyası liderleri ve rakipleri girecekleri yeni suları test ederken bekle ve gör yaklaşımı benimsemelerine neden olabilecek yeni araçları satın alma ve entegre etme ihtimalinden korkabilirler.
Bu tutum normal görülebilir, ancak bu bir kaybetme stratejisidir. AI, halihazırda küresel yapıyı değiştiriyor, dengeyi hizmet ekonomilerine doğru kaydırıyor ve düşük vasıflı çalışma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Verimliliği artıran teknolojileri benimseyen şirketler ve ülkeler, küresel ölçekte kazanacak olanlardır.
Bu, en çok hükümetin AI'nın geliştirilmesine teşvik ettiği ve yatırım yaptığı Çin'de daha belirgindir. Çin ekonomisi, nakitsiz bir toplum olma yolundaki hızlı hareketinin yanı sıra gün geçtikçe daha da dijitalleşiyor. Ödeme yeniliğinde dünya lideri oldu ve aynı zamanda AI konusunda da liderlik etmeye kararlı. Bu teknolojiler ulus için artan ticaret ve üretkenliği artıracak ve ekonomik güç olarak konumunu daha da artıracak.

GELECEKTE YAŞAMAK

AI ve otomasyonun artan önemi göz önüne alındığında, uluslararası genişleme düşünen işletmelerin bu teknolojilere yatırım yapması gerekiyor. Akıllı, çıkarım yapan analitik programları, işletme liderlerinin pazar fırsatlarını değerlendirmelerini ve tam olarak bir genişlemenin nasıl gerçekleşebileceğini tahmin etmelerini sağlar.
Liderler, kilit sektör oyuncularının kim olduğu hakkında çok az fikir sahibi olduklarından dolayı birkaç yıl önceye kadar bunun aksi yönde hareket ettiler. Bu aksi yönde hareket potansiyel olarak daha zararlı sonuçlar doğuracak olması dışında, kör bir randevuya gitmek gibidir. Küresel ticareti ve politik manzaraları tanımanın birkaç yolu vardı.
Günümüzde, arama sistemleri, ne kadar süreyle çalıştıkları, performansları ve karşılaştıkları yasal veya finansal sıkıntılar dahil, yabancı rakipler hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sağlayabilir. Ayrıca, sektördeki meslektaşlarınızın yeni pazarda kim olacağına dair daha iyi bir fikir vererek, bu işletmelere kimin öncülük ettiğini de öğrenebilirsiniz.
Otomasyon bu araştırma sürecini de önemli ölçüde hızlandırıyor. Geçmişte, raporları indirip yazdırmanız ve ardından fırsatları ve riskleri değerlendirmek için metni taramanız gerekirdi. Artık otomatik programlar, tüm ilgili verileri anında çevrimiçi çekerek daha hızlı ve daha bilinçli stratejik kararlar almanıza olanak tanıyor.
Bu, yalnızca nereye genişletileceğine karar verirken değil, aynı zamanda bu genişlemenin gerçekleştiğinde hangi şirketlerle çalışacağını belirlerken de yardımcı olur. Hızlı ve kapsamlı bir dijital arama, potansiyel bir iş ortağı veya satıcıya ve güvenilir olup olmadığına dair size önemli bilgiler verecektir.
Örneğin, kredi notu, fatura ödeme döngüleri ve yöntemleri ile son 10 yıldaki kar ve gelirleri içeren bir şirketin finansal verilerine hızlıca erişebilirsiniz. Bu bilgiler, düşündüğünüz yeni ortaklarla veya müşterilerle çalışıp çalışmamaya ve onlara kredi kullandırmaya ya da güvenilir müşterilerle olan ilişkilerinizi derinleştirmeye ya da derinleştirmeye ya da vermeme konusunda güçlü bir şekilde bilgi verebilir.
Kredi analizlerini manuel olarak yapmak mümkün olsa da inanılmaz derecede zaman alıcı ve verimsiz.
Otomatik sistemler, manuel bir yaklaşıma göre katlanarak daha hızlıdır ve insan hatası riskini azaltır. İnsanların veri girişinden sorumlu olmaları veya bilgileri kopyalamaları gerektiğinde, hata yapma ihtimalleri çok yüksektir. Verilerin özelliklerine ve parametrelerine göre programlanan ve otomatik olarak yerleştirebilen yazılımların, yanlış sonuçlara yol açma olasılığı çok daha düşüktür.
Bazıları, otomasyon işlemlerinin büyük iş kayıplarına neden olacağından endişe duyuyor. Otomasyon bazı işleri ortadan kaldıracak olsa da aslında çalışan birçok çalışan için daha iyi bir ortam yaratır.

VERİ ÇAĞI

Veriler, bir şirketin sahip olduğu en değerli varlıklardan biri haline geldi. Bir işletmenin performans ve üretkenliğinin yanı sıra, müşteri davranışları ve piyasa koşulları hakkındaki bilgiler, nerede genişleyeceğinize ve genişlemenize karar vermenize izin veren şeydir. Yeni fırsatları nasıl belirliyorsunuz ve hangi stratejilerin işe yaradığını, hangilerinin işe yaramadığını ya da yapmayacağınızı anlıyorsunuz.
Ne yazık ki, birçok şirket verilerini karışık olduğu için eleştirel bilgileri kaçırıyor. Müşteriler bilgilerini size gönderdiğinde, muhtemelen çeşitli biçimlerde olabilir ve hatta yorumlamaları zor olabilir. Basit bir otomasyon aracı onu temizleyebilir ve daha aranabilir, okunması kolay ve fazlalıktan arındıran standart bir formata koyabilir. Bu olmadan, zaman ve parayı alakasız sonuçlardan ayırarak harcayabilirsin.
Veriler de ‘’çürüme’’ riskiyle karşı karşıyadır. Bugün bir CEO’nun iletişim bilgilerini alabilirsiniz, ancak bilgilerin bir yıl içinde değişmesi ihtimali yüksektir. Benzer şekilde, başka bir müşteri de şirkette yeni bir rol üstlenerek mevcut unvanını ve iletişim bilgilerini kullanılamaz hale getirebilir. Araştırmalar B2B verilerinin yıllık %70 oranında değiştiğini gösteriyor. Bu, pazarlama ve satış departmanlarınızın, iş birliği içinde bulundukları kişiler için yeni iletişim verilerini kovalayan işi iki katına çıkaracakları anlamına gelir. Ve bu, çoktan zaman harcadıkları ve parayı hiçbir yere gitmeyen müşterilere ulaşmak için harcadıklarından sonra.
Veri hassasiyetinde başka kritik çatlaklar da var. Örneğin, bir müşteri size kendi alım satım adresini sağlayabilir, ancak ikametgâh adresini de bilmek istersiniz. Müşteri aleyhine yasal işlem başlatmanız gerekirse, ikincisini bilmeniz istenecektir, çünkü dava açmak için bu önemlidir.
Ayrıca, müşterilerin işle ilgili sorunları yaşadığını belirten verileri aramayı da öder. Belki de büyük bir şirketin birden fazla iştiraki ile iş yapıyorsunuz. Bunlardan herhangi birinin ne zaman yasal sorunlara veya kar mücadelelerine girmeye başladığını bilmek istersiniz, böylece bunların ana şirketi nasıl etkileyeceğini ve ilişkiye devam etmenin tedbirli olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.
Kaotik, düzensiz ve eksik bilgi yakalarsanız, verimliliğiniz acı çeker. Ancak otomasyon araçları tüm bu sorunları sizin için yönetebilir, verilerin toplandığı andan itibaren standart ve doğru olmasını sağlar.
Bunların hepsi, uluslararası çapta genişleyecekseniz, yağsız verilerin kesinlikle kritik olduğunu söylemek, çünkü sorumluluklarınızın kapsamı yalnızca artacaktır. Çalışanlar gelen bilgi miktarını manuel olarak yönetemez, ancak otomatik bir program attığınız her türlü bilgiyi yönetebilir.

BİR İŞLETMEYİ OTOMASYONLA ÖLÇEKLENDİRME

Yeni teknolojilerin uygulanması söz konusu olduğunda, maliyet her zaman endişe vericidir. Ancak, boyut ve bütçenize bakılmaksızın uygulanabilir otomasyon seçenekleri mevcuttur. Orta büyüklükteki işletmelerin yüzde otuz üçü otomatik programların kendileri için önemli tasarruflar sağlayacağını umuyor ve %74'ü zaten bu araçları faaliyetlerine entegre ediyor. Daha da önemlisi, İngiltere’de anket yapılan beş orta ölçekli işletmeden biri, otomasyonun daha büyük şirketlerle rekabet etmelerine yardımcı olacaklarını beklediklerini belirtti.

BİR İŞLETMEYİ OTOMASYONLA ÖLÇEKLENDİRMENİZ İÇİN GEREKEN ARAÇLAR

Otomasyon için durum açık, ancak başlamak çok zor görünebilir. Doğru araçlar sektörünüze ve gereksinimlerinize bağlı olsa da aşağıdakiler çoğu kuruluşa fayda sağlayacak ortak araç ve özelliklerdir. Otomasyon fırsatlarınızı değerlendirmeye başlamak için bu listeyi kullanın:

1. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİM SİSTEMLERİ:
CRM'ler, müşteri verilerini daha kolay ve verimli bir şekilde izlemenizi sağlar. Tüm ilgili bilgileri merkezi bir veri tabanında saklayarak çalışanlarınızın müşterilerine daha iyi hizmet vermelerini sağlayabilirsiniz. Ayrı dosyalardaki belgeleri veya verileri artık kovalamak yok. Önemli olarak, çalışanların gizlilik ve gizliliği ilgilendiren endişeleri hafifletmek için çalışanların farklı türde bilgiler görebileceği kontroller de belirleyebilirsiniz.

2. SÜREÇ OTOMASYONU İŞLEVLERİ:
Robotik süreç otomasyonu, veri aktarımı, dosya güncellemeleri ve fatura mutabakatı gibi finansal ve idari işler için popüler hale gelmiştir. RPA, kapsamlı bilişsel yetenekler veya insan gözetimi gerektirmeyen tekrarlayan işler için oldukça faydalıdır.

3. BÜTÜNLEŞTİRİCİ UYGULAMA PROGRAMLAMA ARABİRİMLERİ:
API'ler işletmelerin yeni yazılım ve bulut tabanlı programları mevcut sistemlerine entegre etmelerini sağlar. Geçmiş on yılların aksine, kurulumun önemli miktarda BT bilgisi gerektirmesi durumunda, modern programlar mevcut iş akışlarıyla entegre olacak şekilde tasarlanmıştır. Temel olarak otomasyona sürükle bırak yaklaşımı sağlar, böylece geçmişten çok daha küçük bir zaman ve maliyet yatırımı için başlayabilirsiniz. Bütünleştirici programlar sunan satıcıları arayın, böylece teknolojinizi kabul etmek için mevcut işlemlerinizi çok fazla etkilemenize gerek kalmaz.

4. MUHASEBE VE DEFTER TUTMA ARAÇLARI:

Finansal süreçlerinizdeki riski kolaylaştırmak ve azaltmak için birçok araç bulunmaktadır. Artık faturalandırma ve fatura ödeme iş akışlarının yanı sıra risk analiz sistemlerinizi de otomatikleştirebilirsiniz. Artık bir muhasebecinin ödeme sürecinin her bölümünü denetlemesi gerekmiyor; Her şey akıllı, uygun maliyetli bir program aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
Müşterilerin otomatik muhasebe analizleri ile risklerini azaltmalarına yardımcı oluyoruz. Programımız, hangi müşterilerin ödemelerde olduğunu ve kredi puanlarının düşük olduğunu vurgulayarak, müşterilerimizin bu koleksiyonları öncelik sırasına koyabilmesini sağlar. Bu, ödeme dışı sorunları tespit etmelerine ve nakit akışı sorunlarını azaltmalarına yardımcı olur.
Şirketinizi küresel hale getirmek, yeni fırsatlar sunar, ancak aynı zamanda önemli bir risk taşır. Otomasyon, bu riskleri karmaşık bir şekilde incelemenizi ve anlamanızı ve en aza indirgemek için stratejiler geliştirmenizi sağlar. Aynı zamanda yerel ve uluslararası operasyonlarınızda üretkenliği artırmanıza izin vererek şirketinizin bir bütün olarak daha iyi sonuçlara yol açmasını sağlar. Buradaki kural açıktır: Global olarak başarılı olmak istiyorsanız, genişletmeden önce otomatikleştirin.