Pazarlama Karmasının Yedi Doğrusu
02 Nisan 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Pazarlamanın yedi doğrusu, iş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken farklı ancak birbiriyle ilişkili öğeleri yansıtır. Pazarlama karışımınızın lojistik unsurları için 7 D'yi kaba bir kılavuz olarak kullanın. Ürün veya hizmetinizi tüketicilerin elinde tutan dağıtım, tanıtım, ürün ve fiyatlandırma stratejileri ile beraber kullanın.

Doğru Müşteri
Hedef müşteriniz dışarıda, ancak ürününüzün veya hizmetinizin var olduğu hakkında hiçbir fikri olmayabilir. Buradaki zorluk, nerede olursa olsun ürünü doğru müşteriye ulaştırmak. Pazar araştırması size kimi hedefleyeceğinizi ve bunu nasıl yapacağınızı söyleyebilir. İşin bundan sonrası, bütçenizi doğru kişilerin ürünlerinizi bilmesini ve ürüne erişmesini sağlamak için hangi pazarlama stratejilerini kullanabileceğinizi belirlemekten ibaret.

Doğru Ürün
Ödevini yaptıysan, hedef tüketicinin kim olduğunu ve ne istediğini biliyorsun demektir. İşin püf noktası, müşterinin sahip olduğu güçlü ihtiyaca yönelik açık bir çözüm olan bir ürün sunmak. Rakiplerinizin sunduklarından ayrı bir ürüne sahip olmak da önemlidir.

Doğru Miktar
Çok az ürün sunarsanız, mümkün olduğunca fazla para kazanamazsınız. Çok fazla ürün teklif ederseniz, yalnızca raflarda toz biriktirmek için ürünlerinizi üreten ve dağıtan kaynakları tüketirsiniz. Kilit nokta, piyasayı fazlasıyla arz etmeden talep edilen sayıda ürün üretmek ve dağıtmak için doğru dengeyi sağlamaktır.

Doğru Durum
Ürününüz gönderilmeden önce yüksek kalitede ancak tüketicilere ulaştığında düşük kalitede ise, lojistik bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Lojistiklerin hayati bir unsuru ürünlerinizin güvenli bir şekilde teslim edilmesidir, bu nedenle genel giderlerinizi önemli ölçüde artırmadan ürün kalitenizi koruyan bir dağıtım stratejisi seçin.

Doğru Yer
Tüketici talebi nadiren eşit şekilde dağıtılmaktadır. Bir bölgedeki insanlar ürününüz için ilgi gösterirken, bir bölgedeki insanlar hiç umursamayabilir. Pazar araştırması, talepteki bölgesel farklılıkları analiz etmenize yardımcı olabilir. Bundan sonra yapmanız gereken, herhangi bir yeri fazla veya az tedarik etmeden talebi karşılamanıza izin veren bir dağıtım stratejisi seçmekten ibaret.

Doğru Zaman
Her şeyi doğru yaparsanız, ancak ürünlerinizi zamanında teslim etmezseniz, pazarlama karmanız başarısız olur. Potansiyel bir müşteri örneğin yerel bir mağazayı ziyaret eder, ancak ürününüzü bulamazsa, bir şansınız kalmaz. Bu müşteri muhtemelen bir sonraki en iyi şeyi alacak ve ürününüz hakkında her şeyi unutacak. Zamanlama pazarlamadaki her şeydir. Bir program oluşturun ve ona bağlı kalın.

Doğru Fiyat
Yüksek bir fiyat müşterileri uzaklaştırır. Düşük bir fiyat, onları şüphede bırakır, ancak kar marjınızı artırabilir. Doğru fiyat ise, bir bölge tüketicisinin ödemeye razı olduğu miktar ile şirketinizin finansal refahını güvence altına alan tutar arasındaki dengedir. Fiyat belirlerken mutlaka bunu önemseyin.