Pazarlama Planınızı Değerlendirmenin 7 Yolu
22 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Bir pazarlama planı, küçük işletmeniz veya ürününüzü tanıtmak için temel hedeflerinizi ve stratejilerinizi belirler. Ancak pazarlama çabası başladıktan sonra, işletme sahipleri genellikle planın beklenmedik durumları kapsadığına inanmak suretiyle pazarlamayı ihmal ederler. Bir iş planı gibi bir pazarlama planı da şirketiniz için bir şeyler söyler ve işletmenin ihtiyaçlarını karşılaması için periyodik olarak değerlendirilmelidir.

Müşterilerle Konuşun
Pazarlamanın ana hedefleri olan müşteriler, pazarlama çabanızın hangi bölümünün çalıştığı konusunda size fikir verebilir. Müşterilere sizi nereden duyduklarını sorun. Belirli bir pazarlama türüne harcadığınız yüzde ile işinizi seçmesinin nedeni olarak rapor eden yeni müşterilerin yüzdesi arasında bir korelasyon ortaya çıkmalıdır. Basılı reklamlardan büyük bir geri dönüş görüyorsanız, ancak pazarlama bütçenizdeki aslan payı televizyon reklamlarına gidiyorsa stratejinizi revize etmeniz gerekebilir.

Plan Bütünlüğü
Planın uygulamadan önce tüm temel unsurları içerdiğinden emin olun. Her pazarlama planı hizmeti veya ürünü, hedef kitleyi ve genel hedefleri tanımlamalıdır. Aynı zamanda bir rekabet analizi, fiyatlandırma kuralları ve bütçe içermelidir. Bir pazarlama planı bu bileşenleri içermiyorsa, kötü bir şekilde yürütülen ve etkisiz bir pazarlama çabası riski taşır.

Satış Numaraları
Farklı yaşam döngüleri üzerinde farklı pazarlama stratejileri uygulanmaktadır. Bir markalaşma çabası tipik olarak, gözle görülür bir kazanç sağlamadan önce uzun vadeli bir zaman ve para yatırımı gerektirir. Öte yandan, belirli bir tarihte yayınlanan bir satış için televizyon reklam kampanyası, pazarlaması olmayan veya farklı bir pazarlama stratejisine sahip olmayan bir satışa kıyasla ölçülebilir rakamlar üretmelidir.

SWOT Analizi
Bir pazarlama planına uygulandığında, bir SWOT analizi size, işletmenizin içindeki veya tüm plana zarar verebilecek güçlü ve zayıf yönler hakkında bilgi sağlar. Ayrıca, pazarlama stratejisinde değişiklik gerektirebilecek, iş dünyasındaki fırsatlar ve olası tehditler hakkında bilgi sağlar.

Stratejiyi Arındır
Pazarlama planı açık ve birleşik bir strateji oluşturmalıdır. Eğer işletme kendini lüks bir hizmet olarak markalamak istiyorsa, tüm pazarlama adımları bu konumu, demografik verilerden işletmenin hangi iletişim kanallarını kullandığı pazarına kadar her şeye yansıtmalıdır.

Yatırım Getirisi
Pazarlama işe yaradığında, pazarlama sonuçta pazarlama mesajlarını görüntüleyenleri müşteriye dönüştürmüş demektir. Bu dönüşüm süreci ölçülebilir bir kârla kendini ifade etmelidir. Pazarlamanın tüm unsurlarını inceleyerek hangilerinin finansal olarak kendilerini haklı çıkardıklarını görün. Pazarlama planı buna göre revize edilmelidir.

Kişisel Yargı
Kendi pazarlama işinize kendiniz gibi bir iş kiralamak niyetindeymiş gibi bakın. Sizi, sizi işe almaya ikna etmeye yetecek kadar çekici materyaller bulup bulmadığınızı ve genel yaklaşımın bir müşteri olarak ne yapması gerektiğini düşündüğünüze ulaşıp ulaşmadığını kendinize sorun. Değilse, planınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.