Pazarlama Stratejisinin Üç Temel Amacı Nedir?
02 Nisan 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Sağlıklı bir pazarlama stratejisinin geliştirilmesi, bir iş kurmanın önemli bir parçasıdır. Pazarlama stratejisi, müşterileri, çalışanları, yatırımcıları ve rakipleri de dâhil olmak üzere paydaşlarının ihtiyaç ve isteklerine dayalı olarak belirli pazarlama hedeflerine ulaşmak için şirket kaynaklarının ve taktikleri kullanımını belirler.

Pazarlama stratejisi tipik olarak üç unsur etrafında tasarlanmıştır:

• Hedef pazar seçmek,
• Pazar stratejisini belirlemek,
• Bir pazarlama karması oluşturmak.

Hedef Pazar Seçimi
Hedef pazarın belirlenmesi, bir şirketin stratejik planlama sürecinde aldığı en önemli karar olabilir. Şirket ilk önce kendi güçlü ve zayıf yönlerine, pazardaki rekabetin yoğunluğuna ve potansiyel maliyet ve kazanımlara dayanarak kimi müşteri olarak çekmeye çalıştığını belirtmelidir.

Şartname
İşletmeler, hangi pazar pozisyonunu almak istediklerine karar vermelidir. En büyük pazar payını kazanan ve rekabete hâkim olan şirket pazar lideri olur. Piyasa takipçisi, saldırı yapmak yerine lideri takip eden ve kopyalayan bir şirkettir. Birçok küçük işletme bir pazar boşluğunu doldurmayı seçmektedir: büyük bir pazarın dar bir bölümünde uzmanlaşmış bir pozisyon bulun ve oraya yerleşin!

Pazarlama Karmasının Oluşturulması
Hedef pazarı seçtikten sonra, şirketin almak istediği pozisyonu belirleyip müşterilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini araştırdıktan sonra, şirketin "4Ps" - ürün, fiyat, tanıtım ve yer - rekabet avantajı. Örneğin, ürünü daha yüksek kalitede olmalı, fiyatları düşük olmalı, promosyonu daha etkili olmalı ve dağıtımı rakiplerinden daha düşük maliyetli olmalıdır.

Pazarlama Stratejisi Örneği
1960'lı yıllarda bir firma, çikolatası için pazarlama stratejisini "Engin cazibe, genç hissi ve büyük itibar" olarak özetledi. Şirket çikolatasını tüm yaş gruplarına satmaya karar verdi ve Birleşik Krallık ‘ta pazar lideri olmayı hedefledi. Ürün stratejisini eşsiz çikolata parçaları ve ambalajları üzerine kurdu. Fiyatları her zaman sabit tuttu ve multi-bar aile paketlerindeki ücretsiz barlar ve bir fast food zinciri ile anında kazanma gibi çok çeşitli promosyon taktiklerini kullandı. Bu firma, çikolatasının genel olarak erişilebilirliğini sağlayan dağıtım kanalları geliştirdi.