RTİB NEDİR?
29 Haziran 2018

1990’ların ortası, yıkılan SSCB’nin ardından Rusya’nın serbest pazar ekonomisi yolunda radikal adımlar attığı, ülkenin çehresinin büyük ölçüde değiştiği yıllardı. Bu dönemde Rusya pazarına ilk ayak basan yabancı müteşebbisler için Türklerin ayrı bir yeri vardı. İnşaat sektörüyle başlayan, deri ve tekstilden turizme kadar, kısa süre içinde yoğun bir düzeye ulaşan Rusya’daki Türk müteşebbislerin varlığı önemli bir dinamizm yarattı.

İşte Rusya pazarında sayıları ve etkileri gittikçe artan Türk müteşebbisleri bir işadamları derneği çatısı altında buluşturma fikri bu dönemde ortaya çıktı. Hem Türkiye’nin lobicilik faaliyetlerine katkı sağlamak, hem işadamları arasında birlik ve beraberliği sağlamak, hem yaşanan sorunları birlikte aşmak, hem de Rusya’da kazanılan bilgi birikimini ve deneyimi yeni gelenlere aktarmak arzusuyla bir “çatı örgüt” hayal edildi.

İşte Rus Türk İşadamları Birliği “RTİB” 1997 yılında Moskova’da bu duygu ve düşüncelerle kuruldu.

Rusya’daki Türk müteşebbislerin buluşma noktası olan birlik, Türkiye’ye de Rusya’yı anlattı, deneyimlerini paylaştı. Gelişen Türkiye-Rusya ilişkilerinde iş dünyasının Moskova’daki önde gelen toplumsal kuruluşu olarak her zaman hak ettiği ağırlığı ve saygınlığı ortaya koydu. Yıllar içinde Rusya ve Türkiye’de düzenlediği iş gezileri, konferanslar, “başarı öyküsü” seminerleri, sektörel raporlar, yayınlanan dergi ve kitaplar dâhil pek çok etkinliğe RTİB imza attı. Ayrıca Moskova Novodeviçi Mezarlığı’nda yatan büyük şairimiz Nazım Hikmet’i anma törenleri de her yıl RTİB için önemli bir sorumluluk oldu.

Kaynak: http://www.rtib.org

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner