Sesli Arama ve Dijital Asistanlar
21 Ağustos 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

2019 Seo ve Sesli arama teknolojisi, bilgi alışverişi ve süreç şeklimizi değiştirmek için büyük bir fırsat sunar.

Dijital asistanlar yükselişi, arama sorgularının çalışma biçimini değiştirebilen büyüyen bir pazar sundu. Google’a göre, 5 aramadan 1’i zaten sesli sorgulardan geliyor.
İnsanlar yazma yerine sesi tercih etmeye başlıyor

Bu, arama pazarını değiştiriyor ve 2019’da sesli aramaya yönelik daha da büyük bir değişim bekliyoruz. 2019’da SEO stratejisi kurma söz konusu olduğunda, sesli arama yükselişi, daha uzun kuyruklu arama anahtar kelimelerine odaklanma ihtiyacını ortaya çıkarıyor ve kullanıcının konuşma tonuna uyan doğal bir dil.

Dijital asistanların doğruluğunu geliştirdikçe, hızlı ve alakalı cevaplar arayan, mobil cihazlarından sesli arama yapan daha fazla kişi olacak. Sesli kullanıcı niyetinin araştırılması, algoritmaların en iyi cevabı vermesine yardımcı olan daha doğru sonuçlar sağlayacak araştırmalara dönüşür.

Dahası, akıllı ev teknolojileri entegrasyonuyla sesli aramanın daha da büyümesi ve şirketlerin yeni verilere erişmesine yardımcı olması beklenirken, kullanıcılar günlük cihazlarda kesintisiz bir deneyim yaşıyor.

Seo ve dijital asistanlar akıllı telefon cihazlarının ötesine geçerken, markayı bir kullanıcıyla benzersiz ancak yine de alakalı ve kullanışlı bir şekilde birbirine bağlayan büyüyen bir pazardan yararlanarak, SEO ve içerik için hem büyük bir fırsat var.