SIK YAPILAN 5 PAZARLAMA HATASI
31 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Bir pazarlama kampanyası sizi yalnızca doğru fırsatlarla ilişkilendirmekle kalmaz, aynı zamanda herkesin şirketiniz, ürününüz veya hizmetiniz hakkında konuşmasını sağlar. Tabii bunun gerçekleşmesi, pazarlama kampanyanızı uygun şekilde geliştirilip doğru biçimde uygulamanız ile doğru orantılıdır.

Pazarlama hataları ise bunun tam tersi sonuçlarla karşılaşmanıza sebep verir, hatta felaketlere yol açabilir. Bu durum, işinize binlerce liralık zarar ve imajınızı düzeltmek için daha fazla harcama ile sonuçlanabilir.
İşte pazarlamada sık yapılan beş hata ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinize dair bir kontrol listesi.

Araştırma ve Test Eksikliği

Pazar araştırması ve testler kritik öneme sahiptir, çünkü pazarlama hedeflerinizin her birinin performansını belirleyebilirler. Pazarlama, potansiyel müşteri veya mevcut müşterinizin sizden ne istediği hakkında tahminde bulunma sanatıdır. Her zaman tekliflerinizi, fiyatlarınızı ve paketlerinizi test etmek için gerekli özeni gösterdiğinizden emin olun, ardından müşterilerinizin her birinden tepkileri toplayıp değerlendirin.

Yanlış Odaklama ve Konumlandırma

Marka bilincini göz ardı ederek, sadece şirketi tanıtmak için pazarlama çalışması yapmayın. Alıcıyı anında harekete geçirecek bir pazarlama kampanyası oluşturun. Doğru odaklanma ve pazar konumlandırması ile uygun konumlandırma faaliyetinde bulunarak yanlış odaklanma önlenebilir.

USP Olmadan Pazarlama

USP( Unique selling proposition) benzersiz satış teklidir. USP'nizi işinizin felsefi temeli olarak düşünün. Benzersiz satış teklifiniz olmadan pazarlama faaliyeti yürütmeyin!
Mevcut Müşterileri Yakalayamamak

Satışlarınızın yüzde 80'inin mevcut müşterilerinizden oluştuğunu, yeni müşterilerinizin ise sadece yüzde 20 olduklarını unutmayın. Mevcut müşteri tabanınıza satış yapmamak, kârınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Yeni bir müşteriye satış yapmak, mevcut bir müşteriye satmaktan çok daha pahalıya mal olacaktır.

Potansiyel Müşterilerin İhtiyaçlarına Odaklanma eksikliği

Potansiyel müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu ve neyi istediklerini gerçekten biliyor musunuz? Pek az işletme, müşterilerinin gerçekten neye ihtiyaç duyduğu ve ne istediğini iyi anlayabiliyor. Bu konuda hata yapmayı önlemenin sırrı, doldurabileceğiniz gerçek bir ihtiyacı bulmak, sonra bu ihtiyacı herkesten daha iyi doldurmaya devam etmektir.

Pazarlama Hataları Oluyor...

Planlıyorsunuz, araştırıyorsunuz, yayınlıyorsunuz yine de kampanyanız başarısız mı oluyor?
Neyi kaçırmış olabilirsiniz? Şu an ne yapıyorsunuz?

Yapmanız gereken ilk şey geri adım atıp derin nefes almak. Evet, sadece nefes almak.
Aşağıdaki sorular, hata yaptığınız yeri doğru ile doldurmanıza yardımcı olacaktır.

• Pazarlama mesajınız hedefinize ulaştı mı?
• Pazarlama mesajınızı yanlış algıladılar mı ya da mesajı yanlış anladılar mı?
• Yeterli araştırma yaptınız mı?

Araştırma eksikliği, çoğu kampanyanın başarısız olmasının nedenidir.
Dürüstçe cevapla ve proje tahtasına geri dön. Pes etme! Bunu doğru yapabilirsin!