GİRİŞİMCİ SORUSU: MARKA OLABİLİR MİYİM?KOBİ GURUSU:
Marka, bir şirketi ve ürünlerini veya hizmetlerini tanımlamak için kullanılan bir addır. Pazarlanabilir bir markaya sahip olmak, bir perakende mağazanın yeni bir alana açıldığı zamanki gibi şirketin yeni müşteriler çekmesine yardımcı olabileceği konusunda yeterince iyi bilindiği anlamına gelir.
07 Ekim 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: İşletmeme yeni eleman alırken nelere dikkat etmeliyim?
KOBİ GURUSU:
Çalışanların işletme içerisinde gösterdikleri performans tüm işletmeler için kritik öneme sahiptir. Bir küçük işletmede herhangi bir pozisyon için eleman ihtiyacı olduğunda işletme sahibi bu pozisyonu mevcut elemanlardan uygun nitelikte olan bir kişiyle doldurabilir ya da yeni eleman almaya karar verebilir.
18 Eylül 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: KOBİ'ler inovasyon/yenilikçilik yapabilir mi?
KOBİ GURUSU: Bir KOBİ varlığını sürdürebilmek, kontrollü büyüyebilmek ve özellikle kârlılığını arttırabilmek için aşağıda listelenen soruları kendi kendisine soruyor olmalıdır:• Ürün / hizmetlerimizle rakiplerimizden nasıl farklılaşabiliriz?
• Mevcut ürün / hizmet yelpazemiz (ürün çeşitliliğimiz) yeterli mi?
• Satış sonrası ve tamamlayıcı hizmetlerimiz yeterli mi?
• Yeni ürün / hizmet geliştirme kapasitemiz rekabette üstünlük sağlıyor mu?
• Yenilikçi ürün / süreç geliştirmek için işbirliği yapıyor muyuz?
• İnovasyon kültürü deyince ne anlıyoruz?Hangi sektör olursa olsun, bir firma rakipleriyle aynı ürünü / hizmeti aynı şekilde sunuyorsa tek rekabet şansı fiyatını düşürmektir. Bu durumda da kontrollü büyümekten söz edilemeyeceği gibi varlığını sürdürebilmesi bile oldukça zordur.
11 Eylül 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: İHRACATA HAZIR MIYIM?
KOBİ GURUSU: Her firmanın gönlünde yurt dışına ürün satmak, yurt dışı firmalarla temas halinde olmak geçer. Tabi ki her firma ihracat yapabilir ve yapmalıdır da.
05 Eylül 2019
E-TİCARETİ NASIL YAPABİLİRİM?E-ticaret yapabilir miyim sorusunun cevabı günümüz çağında elbette ki evettir. Ancak başarılı bir e-ticaret yapıp yapamayacağınızı ölçmek için tek yol e-ticaretin nasıl yapılacağını öğrenmektir.
28 Ağustos 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: Hangi devlet desteklerinden faydalanabilirim? KOBİ GURUSU: İşletmeler, kontrollü büyümek için veya temel sıkıntılarından birini gidermek için zaten yapmaları gereken harcamanın veya çabanın bir kısmını devlet desteğinden faydalanarak karşılayabilirler. Bunu yapabilmek için işletmelerin mevcut durum analizlerini çok iyi yapmış olmaları ve sonuçta hedeflerini belirlemiş olmaları gerekmektedir.
21 Ağustos 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: KOBİLER NEDEN SOSYAL MEDYA KULLANMALIDIR?
KOBİ GURUSU:
Sosyal medya pazarlaması, günümüz dünyasında KOBİ’ler için artık isteğe bağlı değil, zorunluluktur.
Ne yazık ki pek çok KOBİ, sosyal medyanın şirketlerine fayda sağlayamayacağı düşüncesine sahipler.
09 Ağustos 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: SİGORTA YAPTIRARAK HANGİ RİSKLERİ ORTADAN KALDIRABİLİRİM? SİGORTA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
KOBİ GURUSU: Sigorta kişilerin, gelir kaybına ve diğer zararlara yol açan olayların ekonomik sonuçlarından kendilerini korumak için risklerini belli bir prim karşılığında transfer etme sistemidir.
Sigorta kavramı içinde “risk”, bir sigorta sözleşmesine tabi olabilecek “beklenmedik, ani ve dış etkeni olan” olayların her biri için hasarın gerçekleme olasılığıdır.
07 Ağustos 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: KOBİ olarak pazarlama-satış çabaları içindeyiz. Bizim ölçeğimizde pazarlama ile satış ayrı şeyler midir? Bir KOBİ pazarlama yapabilir mi?
KOBİ GURUSU: Satış ve pazarlama KOBİ’lerin sağlıklı büyümesi açısından çok önemli fonksiyonlardır.
02 Ağustos 2019
GİRİŞİMCİ SORUSU: Ürünlerimi yurt dışında satmak üzere bir temsilci firma ile anlaşma yapmak istiyorum. Dikkat etmem gereken konular nelerdir?
KOBİ GURUSU: Öncelikle anlaşma yapmak istediğiniz temsilcinin gerekli becerilere ve altyapıya (örneğin; satış ve dağıtım ağına sahip olması, satış sonrası hizmeti verebilme vb.
25 Temmuz 2019

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner