SYNESIS MARINE Deniz Araçları İnşaat San. Tic. A.Ş.
01 Kasım 2017

Girişimcimiz Ayşe Sine SERBES, 2000 Yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümünde denizcilik eğitimine başladı, 2002 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümüne yatay geçiş yaptı. 2003 yılında Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünde Çift Lisans Programına başladı ve her İki bölümden de mezun oldu. 2010 yılında Gemi Makineleri vardiya Mühendisliği fark derslerini tamamladı. 2015 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden Yüksek Lisans derecesini aldı. Çalışma hayatı boyunca alüminyum, çelik, fiber, ahşap, polietilen gibi tekne imalatında kullanılan tüm malzemelerle ilgili deneyimleme, tasarım ve imalat departmanlarının hepsinde görev yaptı.  

Ayşe Serbes, 2012 yılında KOSGEB girişimcilik desteği alarak Pendik Kadın İş Geliştirme Merkezinde (Pendik KİŞGEM) “İstanbul Araç Temizliği Merkezi” adıyla kendi firmasını kurdu. Bluegreenwax markasını geliştirerek araç temizliği sektöründe susuz ve buharlı araç temizliği konsepti ile hizmet vermeye başladı. Sonrasında da ana faaliyet konusunu buhar kullanımı ile detaylı araç (araba, tekne, uçak, vb.) temizliği ve folyo kaplama olarak geliştirdi. Hizmet ağını franchising yoluyla genişletme çalışmaları devam etmektedir. Bluegreenwax sisteminde sulu, susuz ve buharlı araç dış yüzey temizliği alternatifleri bulunmaktadır. Sulu temizlik alternatifi ortadan kaldırılmamıştır, çünkü tüketicilerin hepsi tamamen susuz temizliğe yönelme eğiliminde değildir. Sulu sistemde araç, köpük uygulanarak basınçlı yıkama makinesi ile yıkanır. Susuz sistemde ise hiç su kullanmadan, beş çeşit solüsyon ve mikro fiber bezler ile araç silinmek suretiyle temizleme yapılmaktadır. Çakmaktan çalışan mobil oto süpürgesi ile de araç içi temizlenmektedir. Böylelikle araba temizliği mobil olarak da gerçekleştirileebilmektedir. Temizlik sonucu doğaya herhangi bir atık bırakılmaz. Buharlı dış yüzey temizliğinde bir araç için yaklaşık 5 litre gibi çok az miktarda su kullanılır. Araç Bluegreenwax buharlı dış yüzey solüsyonu ve buhar yardımı ile silinerek temizlenir. Endüstriyel tip buharlı temizlik makinesi 220V elektrik ile elektrik bulunamıyorsa bir jeneratör yardımı ile çalıştırılır ve böylece temizlik mobil olarak da gerçekleştirilebilir. Temizlik sonucu herhangi bir atık oluşmaz. Araca uygulanan detaylı temizlik, detaylı tavan, taban, koltuk-döşeme, hava kanalları ve motor temizliğini kapsamaktadır.

Ayşe Serbes, araç temizliği firmasıyla kazandığı girişimcilik deneyiminden sonra, 2015 yılında yüksek yoğunluklu polietilen malzemeden yaptığı “Pontoon” tekne ile TÜBİTAK-MARTEK ve KADEM ortaklığı ile düzenlenen “İnovasyonda Kadın-2015” temalı yarışmada yaklaşık 500 proje arasından ilk 10 finalist arasına girdi. Ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı girişim büyütme programı olan İTÜ Çekirdek‘in düzenlediği Türkiye’nin en prestijli girişimcilik yarışmalarından olan “Big Bang”-2015’te yaklaşık 4000 proje arasından ilk 10 finalist arasına girerek ödüllendirildi. 2016 yılında da başından beri hayalini kurduğu kendi tasarımı olan tekneler imal edebilmek için TÜBİTAK Tekno-Girişim Desteği ile SYNESIS MARINE Firmasını kurdu. Kurulduktan sonraki bir yıl içerisinde 4 adet tekne imal ederek bunlardan üçünü Türkiye’de gemicilik sektörünün önde gelen firmalarına sattı, bir tanesini ise İsviçre’ye ihraç etti. Böylece kuruluşundan itibaren küresel özellik kazanan bir firma oldu. Kısa ve orta vadeli planları içerisinde teknelerini tüm dünyaya satarak Türkiye’li bir dünya markası olmayı hedefliyor.

Ayşe Serbes, KOBİ GURUSU’nun sorularını aşağıdaki şekilde cevapladı:

Neden girişimci oldunuz? Hangi özelliklerinizin başarınızda önemli katkısı var?

Kendimi gerçekleştirme isteğim ile girişimci oldum. Olaylara ve durumlara farklı açılardan bakabilme özelliğim olduğunu düşünüyorum. Babamın mesleği dolayısıyla çok fazla şehir ve ortam değiştirdim. Bu benim değişik kültürlere ve değişik koşullara daha çabuk adapte olma özelliğimi geliştirdi. Ayrıca aldığım tasarım eğitimi ve yaratıcılık yeteneğimin de başarıma etki ve katkısı olduğu kanısındayım.

Firmanızı ve ürününüzü rakiplerden farklılaştıran özellikler nelerdir?

Ar-Ge çalışmalarına önem vermek, yenilikçi bakış açısı, hızlı ve güvenilir bir firma olmak.

Sektörünüzde kendinizi lider olarak görüyor musunuz?

Yüksek yoğunluklu polietilen tekne imalatı yapan ilk üç firma arasında yer alıyoruz. Diğer firmalardan çok sonra kurulmamıza rağmen adından en çok bahsedilen firmalardan birisiyiz.

Temel stratejik yaklaşımınız nedir ve bunun başarınıza etkisi nasıldır?

Döngüsel bir şekilde probleme odaklanıp problemi anlayıp, çözüm alternatifleri üretip, ürettiğim alternatifleri hayata geçirip aldığım geri dönüşlere göre tekrar başa dönerek hareket etmeye çalışıyorum.

Karşılaştığınız önemli zorlukları nasıl yendiniz?

Mevcut durumda içinde olduğum en büyük zorluk aileme ve çocuklarıma yeterli zaman ayıramamak. Kurumsallaşarak ekip halinde hareket edip doğru zaman planlamasıyla bu zorluğun önüne geçeceğimi umut ediyorum.

İşinizle ilgili en çok gurur duyduğunuz konu nedir?

Beni dünyaya getiren ve sahip olduğum tüm yetkinlikleri borçlu olduğum annem ve babamı, sonsuz desteği sayesinde bugüne geldiğim eşimi ve varoluş sebebim olan iki çocuğumu 2017 yılı başında tasarım ve imalatı kendime ait olan tekne ile gezintiye çıkarabilmiş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.
 

Ayşe Sine Şahin Serbes
SYNESIS MARINE Deniz Araçları İnşaat San. Tic. A.Ş.
Tekne Ve Denizcilik Ürünleri İmalatı

www.synesismarine.com
https://www.youtube.com/watch?v=il8AUufEego

https://www.youtube.com/watch?v=gR4nf1jTL8A
https://www.youtube.com/watch?v=c0OVGzViV-k
https://www.youtube.com/watch?v=pF0wIfhiXyk&t=36s