Teknolojinin KOBİlere Fayda Sağlaması İçin 5 Yol
02 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Birçok KOBİ için, sistemlerini Bilgi İletişim Teknolojisi (BİT) üzerinde çalıştırmak günlük işlemlerin önemli bir parçasıdır. Fakat bazıları hala teknolojiyi işlerine nasıl ya da nereye entegre edeceklerinden emin değiller. İşte teknolojinin sizi daha hızlı yapmasının, paradan tasarruf etmenin ve rakiplerinizin önünde olmanızın beş yolu.

1. Merhaba Kendi Cihazını Getir, Hoşçakal Şirket Makineleri

Gartner'ın geçmiş yıllardaki bir araştırmasına göre, 2017 yılına kadar, işverenlerin yarısının işyerinde zorunlu bir BYOD politikası olması bekleniyordu. BYOD, tabletler ve telefonlar gibi, kendi araçlarını işe getiren personel anlamına gelir. Bunun bariz faydası, çalışanların kullanmak istediklerini seçme özgürlüğüne izin verirken, işveren için BT maliyetlerini düşük bırakmasıdır.

Ancak bazı uyarılar var: Şirket ağında çalışmak için BYOD cihazlarına sahip olmak, şirketinizin veri güvenliğinden ödün vermeyeceklerinden emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, birlikte çalışabilirliği ve güvenliği sağlamak için BT seviyesindeki maliyetleri de kapsar.

Bu nedenle, şirketlerin hazırlanmaları ve BYOD politikalarının iyi düşünülmüş ve dikkatlice tanımlanmış olması gerekir. Bir BYOD politikası oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

• Hangi cihazlara izin verildiğini belirtin
• Bir güvenlik politikası belirleyin ve gadget'ların bunlara uyduğundan emin olun
• BYOD cihazları için hangi seviyede teknik destek sağlanabileceğini açıkça belirtin
• Bu cihazlardaki uygulamaların ve verilerin sahipliğini netleştirin
• Bir çalışan ayrıldığında, şirket verilerine ne olduğu ve verilerin cihazlardan ne kadar verinin ne kadar sürede silinmesi gerektiği gibi bir çıkış prosedürü oluşturun.

2. Devleşen Büyük Veri

Büyük Veri, işletmeleri yöneten sistemler tarafından çok fazla veri oluşturulmasını ifade eder. Bunlar, doldurdukları formlardan müşteri verilerini, hatta web sitesi ziyaretçisi verilerini dahi içerebilir. Şirketler bu verileri trendler ve modeller için benimsemeye isteklidirler, böylece müşterileri hakkında daha fazla rekabet avantajı bulabilirler.

Bu, birikmiş ve devamlı olarak büyüyen veriyi verimli hale getirmek, şirketlerin ne istediklerine karar vermek için bir strateji belirlemeleri gerektiği anlamına gelir. Başlamak için şirketler şu soruları sormalı:

Büyük Veri sizin için ne yapabilir?
Firmanız veri yetenekleri hangi seviyede?
Bu iş için ne kadar bütçe ayırabilirsiniz?
Sahip olduklarınızı nasıl re-sistematize edebilirsiniz?
Doğru insanlara ve süreçlere sahip misiniz?
Hangi tür veri kontrolleri ve güvenliği benimsemelisiniz?

3. "Hibrit Bulut" diyebilir misiniz?

Piyasadaki dalgalanmalara hızlı bir şekilde yanıt vermek isteyen şirketler için, hibrit bir bulut yaklaşımı en yüksek esnekliği sunar. Dalgalanmalar, örneğin satış sırasında olduğu gibi en yoğun saatlerde veya çevrimiçi çiçekçiler için Sevgililer Günü sırasında sistemlere ani bir yük şeklinde gelebilir.

Kendi sunucularına sahip olan ama aynı zamanda yeni bulut teknolojisini kullanmak isteyen KOBİ'ler, her iki kaynaktan da yararlanmak için her iki kurulum türünü karıştırıp eşleştirebilir.

Bunun ne kadarını tedarik ettiğiniz konusunda doğru ya da yanlış model yoktur. Bir rehber olarak, genel bulutlar, fonu olmayan ya da özel bir BT işgücüne sahip olmayan küçük şirketler için daha uygun maliyetlidir. Hibrit bulutlar, yerinde hassas olarak depolanması gereken, ancak herkesin erişimine açık olması gereken bilgileri içeren şirketlerin imdadına yetişen bir çözüm önerisi olabilir. Bu tür veriler bir genel bulutta barındırılabilir.
Her iki tür bilgi işlem kaynağının kullanımını bölmek, hibrit bulutunuzun nasıl görüneceğine karar vermenize yardımcı olabilir.

4. Çok Kanallı Pazarlama

Günümüzde işletmeler, e-postalardan anında mesajlaşmaya, video ve mobil uygulamalara kadar birçok iletişim noktası aracılığıyla müşterilerle bağlantı kuruyor. Bir Time Inc çalışması, ortalama dijital tüketicinin medya platformları arasında saatte 27 kez veya diğer her dakika arasında geçiş yaptığını buldu.

Çevrimiçi sayısız kanal sayesinde, birçok KOBİ'ye pazarlamaya giriş engeli de yok edildi. Facebook'ta reklam yayınlamanın veya bir e-posta kampanyası başlatmanın maliyeti, bir reklamı televizyona veya otobüse koymanın maliyetinin sadece binde biridir.

5. Online Kalın!

Günümüzde KOBİ'lerin iş yapma yöntemleri, yüksek hızlı İnternet bağlantısının yaygınlaşması ve cihazların taşınabilirliği sayesinde değişmektedir. Tam zamanlı personeli korumak için sınırlı kaynaklara sahip şirketlere rekabet avantajı sunan bu tür trendlerden biri çevrimiçi işbirliği ve ağ oluşturulmasıdır.

Skype veya Google Hangouts gibi sanal işbirliği araçları, yalnızca çalışanların ve paydaşların dünya genelinde bağlantıda kalmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda harcamaları azaltmaya, iş süreçlerini iyileştirmeye ve gelir artışını hızlandırmaya yardımcı olur.

Sanal işbirliği aracınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Dosya paylaşımından VoIP'ye, video sohbete ve ekran paylaşımına kadar işiniz için önemli olabilecek özellik setlerini içeren yazılımı bulun.
Müşterilerinizin veya ortaklarınızın ortak yazılımı indirmelerini engelleyen bir güvenlik duvarının arkasında olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, konuk indirme gerektirmeyen bir yazılım arayın.