TÜBİTAK Sanayicilere Yönelik 1.2 Milyar Liralık Yeni Destek Programı
07 Eylül 2018

Yayın için; Başlangıç Tarihi: 14 Ağustos 2018 Salı

Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2018 Pazartesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın yeni destek programı TEYDEB 2.0’ın, cari açığın azaltılması başta olmak üzere, yüksek katma değerli ürünlerin üretimine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nda (TEYDEB) sistem değişikliğine gidildiğini, 10 ayrı destek programının sadeleştirilerek, “TEYDEB 2.0” adıyla yeni bir destek programı hazırlandığını bildirdi. Bakan Varank, yeni destek programıyla cari açığın azaltılmasını, katma değeri yüksek ürün ve teknolojileri geliştiren sanayicilerin desteklenmesini hedeflediklerini belirtti.

Reel sektörün araştırma, teknoloji geliştirme ile üniversite-sanayi iş birliği mekanizmalarını, teknoloji tabanlı girişimciliği ve erken aşama girişimlerini destekleyen TÜBİTAK TEYDEB’in kuruluşundan 2017 yılına kadarki 23 yılda yaklaşık 10 bin proje için toplam 8,3 milyar liralık destek sağladığını ifade eden Varank, bu desteklerle 15 milyar liralık Ar-Ge hacmi oluşturulduğunu kaydetti. Varank, teknoloji tabanlı girişimcilere yönelik teknogirişim desteği kapsamında ise yaklaşık 16 bin iş fikri başvurusu alındığını, 77 milyon liralık hibe destekle 958 girişimcinin firmalarını kurduğunu bildirdi.

TEYDEB Desteklerine Esneklik ve Yalınlık Getirildi

TEYDEB'in yıllar içinde destek programlarının sayısını artırdığına işaret eden Varank, esnek ve yalın bir süreç sağlamak amacıyla, mevzuatları ayrı ayrı tanımlı 10 farklı destek programının, iki başlık altında toplandığını kaydetti. Varank, Sanayi Destekleri (SADE) ve Arayüz Destekleri (AYDE) olarak sadeleştirilen bu yeni destek sistemine "TEYDEB 2.0" adının verildiğini belirterek, şu bilgileri verdi: "1 Ağustos itibarıyla SADE kapsamında açılan çağrıya başvuracak projeler için 200 milyon lira bütçe ayrıldı. Yıl sonuna kadar sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni çağrılar açacağız. Bu sene açılacak tüm TEYDEB çağrıları aracılığıyla hayata geçirilecek projelere üç yılda 1,2 milyar lira kullandıracağız. TEYDEB 2.0 kapsamında cari açığı azaltacak veya katma değeri yüksek ürün, süreç ve teknoloji geliştirme projelerini destekleyeceğiz. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ürün ve teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesine destek vereceğiz. Bu yeni destek programının, cari açığın azaltılması başta olmak üzere yüksek katma değerli ürünlerin üretimine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Buradan bütün sanayicilerimize, girişimcilerimize çağrıda bulunmak istiyorum; yeni fikri olanlara ve yeni ürün geliştirmek isteyenlere her türlü desteği vermeye hazırız."

TEYDEB 2.0 için ilk çağrı duyurusunun yapıldığı bilgisini de veren Bakan Varank, söz konusu çağrıya 31 Aralık 2018'e kadar başvuru yapılabileceğini; proje başvurularının ziyaretli hakemlik ile değerlendirileceğini; başvurular alındıkça, 31 Aralık beklenmeden değerlendirme sürecinin başlayacağını bildirdi.

Varank, kamu-üniversite-sanayi iş birliğini oluşturmaya ve özellikle teknoloji tabanlı girişimci ve KOBİ'lere iş geliştirme ve yenilik alanlarında mentorlük sağlamaya yönelik kolaylaştırıcı destekleri de hayata geçireceklerini açıkladı.

TEYDEB çağrı planına ulaşmak için;

https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/1095/teydeb-cagri-plani-20_07_2018.pdf