Web Sitenizi Rakiplerinizden Ayıracak 5 Öneri
16 Şubat 2018
/
ECEM BOZKURT

TASARIMLA ÖNE ÇIKIN

Sizinle aynı sektörde hizmet veren bütün rakiplerinizin firmalarını inceleyin. Hepsinin artı ve eksi yönlerini çıkartıp not edin. Aynı veya benzer sektörlerde hizmet veren yabancı firmaların web sitelerine göz atın ve yine artıları eksileri bir kenara not edin. Sitenizi tasarlayacak olan firmaya/şahsa hayalinizdeki web sitesini anlatmanızda bir yol gösterici olacak artılar sayesinde hayalinizdeki web sitesine sahip olabilirsiniz. Ne istediğiniz kadar ne istemediğiniz de önemli olduğu için mutlaka eksi yönleri ve eksiklikleri de not ediniz. Tasarımcınızla elinizdeki bu doneleri paylaştıktan sonra web sitenizle rakiplerinizden ayrışabilirsiniz.

SİTENİZE ÇOKLU DİL DESTEĞİ

Günümüz dünyasında, fuarlara harcadığınız paranın katbekat daha azını sadece web sitenizde doğru içerik ve doğru yapıyı yaratmaya harcayarak şirketinizi uluslararası pazara açabileceğinizin farkında mısınız? Web sitenizde İngilizce başta olmak üzere İspanyolca, Çince, Rusça, Arapça, İtalyanca, Fransızca ve Almanca dillerinde dolaşım sağlamanız, size milyarlarca katılımcısı olan dev bir fuara kalıcı bir stand açtığınızı hayal ettirmeli.

Milyarlarca müşterisi olan bu sanal fuarda milyonlarca da stand olduğunu asla unutmayın. Bu sebeple Türkçe olarak ürettiğiniz içerikleri diğer dillere çevirip, SEO ayarlamalarını o diller için de gerçekleştirin. Eğer mümkünse her dil için o dili kullanan insan topluluğunun tüketim ve arama motoru alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak özgün içerikler üretin. Bu, sizin internette daha çok bulunur olmanıza vesile olacaktır. Üstelik, dünyanın dört bir tarafından binlerce potansiyel müşteri ile iletişime geçmenizin günümüzdeki en kolay yolu.

SSL KULLANIN

SSL sertifikaları özü itibariyle web sitenizin güvenilir ve orijinal olduğunu, virüs içermediğini, korsanlık yapmadığını teyit eden sanal sertifikalardır. SSL sertifikası kullanmanız web sitenize giren bilinçli internet kullanıcılarının web sitenize güvenmesinin yanı sıra web sitenizin arama motorlar tarafından ciddiye alınarak daha üst sıralara gelmesine yardımcı olur. Özellikle web siteniz üzerinden e-ticaret yapıyorsanız mutlaka SSL kullanmaya başlamalısınız.

İLETİŞİMDE KALIN!

Web sitenize giren kullanıcılar, ürünleriniz/hizmetlerinizle ilgili sorular sormak isteyebilirler. İletişimin hızlandığı ve her geçen gün erişilebilirliğin öneminin arttığı çağımızda müşterilerinizin sorularına hızlı ve çözüm odaklı yanıt verebilmek sizi rakiplerinizden ayıracak en önemli özelliklerden birisi olabilir.

UYUMLULUK

Web sitenizin görsel tasarımının ne kadar mükemmel olduğu sübjektif yargılara dayandığı için uzun bir tartışmanın konusu olabilir. Ancak tartışma götürmez bir gerçek var ki, web sitenizin yapısal tasarımı mutlaka ‘’responsible’’ yani farklı dijital platformlara uyumlu olmalı. IOS, Android, Windows Phone ve farklı Web tarayıcıları üzerinden web siteniz açıldığı zaman sitenizin herhangi bir uyum problemi yaşamaması elzemdir.