WEB SİTENİZİN BAŞARILI OLMASINI SAĞLAYACAK İPUÇLARI
03 Ekim 2018
/
Guru Akademi KOBİ Araştırma Grubu

İnsan sayısının yaklaşık 7.7 milyar olduğu gezegenimizde 2 milyara yakın web sitesi olduğu yani neredeyse her dört kişi için bir web sitesinin bulunduğu düşünülürse, başarılı bir web sitesi sahibi olmak için sadece teknik kodlama (html) kriterlerini sağlamanın yeterli olmayacağı açıktır. Web sayfası oluşturmanın temel olarak 3 amacı vardır: Broşürünüzü veya kataloğunuzu yayınlamak, muhtemel alıcı kitlesi oluşturmak, satış yapmak. Web sitesini broşür amaçlı kullandığınız zaman çevrim-dışı tanıtım faaliyetinize ve tanıtım bütçenize katkı sağlamış olursunuz. Sayfalar dolusu bir broşürü veya kataloğu basılı dağıtmak yerine çevrim içi yayınlamak elbette daha ucuz olacaktır. Potansiyel müşteri oluşturmak amaçlanıyorsa, internette tarama yapan kişinin sizin sayfanızı bulması ve e-posta veya telefonla iletişim kurması hedeflenir. Diğerinde ise ürün/hizmetinizin satılması hedeflenmektedir. Elbette bunların hepsini birden hedefleyebilirsiniz, ancak hedefinize uygun bir web sayfanız olmalı. Web sayfanız dikkat çekmiyor ve ziyaret edilmiyorsa yaptığınız yatırım boşa harcanmış olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için aşağıdaki konuların mutlaka dikkate alınması gerekir.

İnsanlar size ait bir web sitesi olduğunu bilmeli
İnsanlar size ait bir web sitesi olduğunu bilmeli ve bu siteyi ziyaret etmeleri için bir cazibe unsuru mevcut olmalıdır. Bu cazibeyi çevrim içi veya çevrim dışı ortamda yaratabilirsiniz. Çevrimdışı pazarlama faaliyetlerinde web sitenizi olabildiğince görünür kılabilirsiniz. Örneğin tüm yazılı belgelerinizde (yazışmalar, zarflar, dosyalar), kurum aracınızda, reklam ve ilan verdiğiniz yerlerde, promosyon malzemelerinin üzerinde web adresiniz görünür olmalı. Başvurabileceğiniz çevrimiçi araçlar ise arama motoru optimizasyonu, web sitenize çok sayıda link verilmesi, çevrimiçi reklam verme, referans müşteri görüşlerini yayınlama vb. araçlar olabilir. Araştırmalar insanların web sitesi ziyaret sürelerinin yaklaşık “bir dakika” olduğunu göstermektedir. Sitenizi ziyaret edenlerin burada uzun süre kalmalarını sağlamak için yayınladığınız içeriğin siteyi gezen kişinin ihtiyaç duyduğu bilgiyi olabildiğince eksiksiz olarak sunması gerekir. Ürününüz/hizmetiniz hangi problemlere çözüm sunuyor? Neden en iyi çözüm sizde? Bunun yanı sıra ziyaretçinin sizinle tekrar temasa geçmesi için bir yol oluşturmalısınız. Örneğin e-posta bilgisini alarak bülten aboneliği veya önemli bilgilerin ücretsiz indirilmesi imkânı önerebilirsiniz. Ziyaretçiye istediği zaman abonelikten vazgeçme hakkı verilmelidir. Aksi takdirde “spam” kategorisine kayabilirsiniz.

Ziyaretçilerin web sitenizi tekrar ziyaret etmeleri nasıl sağlanabilir ?
İçeriğiniz kalite ve nicelik açısından ziyaretçinin kafasında olumlu bir iz bırakmalı. Sürekli olarak ekleyeceğiniz yeni bilgiler, özellikler ve değişiklikler ziyaretçileri web sayfanıza doğru çekecektir. Sayfanıza üye olan ziyaretçilere özel teklifler sunabilirsiniz. Bu pazarlama çabalarının ziyaret ve satışa dönüşümünü mutlaka izlemeli ve değerlendirmelisiniz. Üyelere gönderdiğiniz bir mesaj sonucunda ziyaret sayısı nasıl etkilendi? Bir dergide verdiğiniz reklamın etkisi nasıl oldu? Böylece en etkin pazarlama faaliyetini tespit edebilirsiniz. Web sayfanızın tasarımını yapan kişinin, sizin yerinize strateji ve içerik oluşturamayacağını unutmamalısınız! Basılı kataloglarınızın içeriğini nasıl hazırladığınızı hatırlayın! Ancak web sayfanız profesyonel bir görünüme sahip olmalıdır. Ziyaretçiler temiz ve profesyonel bir görünüm ister. Font, renk ve başlık uyumu ve standardı sağlanmalıdır. Bilgisayarda veya akıllı telefonda okuma güçlüğü yaratmamalıdır. Ziyaretçiyi güldürecek yazım veya çeviri hataları bulunmamalıdır. Sipariş, ürün inceleme, ödeme, alışveriş sepetini görme gibi eylemler uzun zaman alıcı ve yorucu olmamalıdır. Aksi takdirde ziyaretçi başka sitelere yönlenebilir. Ürünler gruplara ve alt gruplara ayrılmalı, ziyaretçinin kolay seçim yapması sağlanmalıdır. Kullanıcı dostu bir navigasyon sistemi ve “arama” butonu bulunmalıdır. Müşterilerin satış sonrası size erişimini sağlayacak bilgiler (telefon, e-posta, adres vs) mutlaka verilmelidir. Bu aynı zamanda müşterinin size güven duyması açısından önemlidir. Tamamlayıcı ürün satışını sağlamaya yönelik öneriler faydalı olacaktır. Siteye bağlı bir blog oluşturularak ilave ürün bilgileri ve başka açıklayıcı bilgiler verilebilir. Sitenizde kendi ürünlerinizin reklamını yapan bannerler da kullanabilirsiniz. Böylece ziyaretçiyi aradığından farklı ürünlere yönlendirebilirsiniz.

Ödeme seçenekleri
Müşterilere ödeme güvenliği ile birlikte kolaylığı ve seçenekleri sunmalısınız. Bazı müşteriler kredi kartı kullanmak yerine hesaba havale işlemini tercih edebilirler. İşletmelere satış yapıyorsanız çek vb. ödeme şekillerini de değerlendirebilirsiniz.

Teşekkür mesajı
Satın alma işlemini tamamlayanlara bir teşekkür notu göndermeyi unutmamalısınız. Bu size başka ürünlerinizi tanıtma fırsatı da verecektir. Teşekkür mesajında mutlaka teslim süresi hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Geri besleme bilgisi alma
Müşteriden geri besleme bilgisi almak üzere kullanacağınız bir araç (link metni, menüde bir bölüm vs) müşteriyle tekrar iletişim kurmanızı sağlayacak iyi bir halkla ilişkiler yöntemidir. Ayrıca müşterinin satın alma ve almama nedenini öğrenmeniz size müşteri memnuniyeti açısından önemli veriler sağlayacaktır. Müşteriler e-posta mesajlarına ve telefon çağrılarına çok kısa sürede cevap beklerler. Zaten müşterileri on-line alışverişe yönlendiren sebep, 7/24 alışveriş imkânı olması ve hızlı teslim süreleridir. Müşterilerin bir başka zaman size ulaşabilmeleri için onlara bir kolaylık sunmalısınız (örneğin, istediği sayfayı saklama veya sayfanın çıktısını alabilme gibi). Ziyartçilere bülten gönderebilmeniz için üye kaydı yaptırmayı unutmayın. Bu ziyaretçiler bir gün müşteriye dönüşme potansiyeline sahiptir. Web sayfanıza gelen tüm talepleri zamanında karşılayabilmek için bir koordinasyon zinciri oluşturmalı ve farklı birimler arasında iletişim sağlamalısınız. Web sayfası ile ilgili kuralları yazılı hale getirmeli ve tüm personelinizle paylaşmalısınız.

Kanunlar
Web sayfası ve e ticaret ile ilgili ülke kanunlarını ve uluslararası mevzuatı mutlaka incelemeli ve gerekli tedbirleri almalısınız (hukuki sorumluluk sınırları-disclaimer, bilgi gizliliği taahhüdü, fikri haklar, güvenlik politikası)

Önemli bir karar: Pazar yeri üzerinden satış
Ürünlerinizi kendi web sayfanız üzerinden mi satmalısınız yoksa e ticaret siteleri üzerinden mi? Bu konuda bir genelleme yapmak mümkün değilse de niş pazara yönelik özel ürün/hizmet sunuyorsanız kendi web sitenizi kullanmanız daha uygun olur. Sunumunuz bireysel teklif şeklinde olacaksa ve standart fiyat uygulaması söz konusu değilse yine kendi web sayfanızı tercih edebilirsiniz. Kendi sayfanız üzerinden satış yaptığınızda e ticaret siteleri için komisyon ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun dışında hemen her şeyi E-ticaret siteleri üzerinden satabilirsiniz. Müşterilerin bu siteleri tercih etmesinin en önemli nedeni denenmiş olmaları ve güvenilir olduklarını ispatlamış olmalarıdır. Kendi sitenizde satış yaptığınız durumda olduğu gibi ürün bilgilerini net bir biçimde vermelisiniz. E ticaret siteleri belirli sayıda fotoğraf yayınlamanıza imkân tanıyacaktır. Ürünleriniz ayrıntılı ve çok sayıda fotoğraf sunumuna ihtiyaç gösteriyorsa e ticaret sitelerine daha yüksek bir komisyon ödemeniz söz konusu olabilir. Optimum düzeyde satış yapabilmek için mevsimsel faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin bahçe ürünleri satıyorsanız ilkbahar mevsiminde daha yüksek fiyat uygulamanız mümkündür. Süreli bir kampanya başlattıysanız müşterilerin haberdar olabileceği zaman dilimini (gündüz, ofis saatleri vb) hedeflemeniz önerilir. Müşteriler tarafından yapılan satıcı derecelendirmesi ve yorumlar çok önemlidir. Olumsuz bir yorum/derece almamak için ürün özelliklerini doğru biçimde tanıtmalı, müşterilerden gelen sorulara çok kısa sürede cevap vermeli ve gerçekçi (mümkünse en erken) teslim süreleri önermelisiniz. Bunun için gerekli işletme sermayeniz mevcut olmalı. E-ticaret sitelerinde stok bulunduruyorsanız da işletme sermayesi ihtiyacınız konusunda dikkatli olmalısınız.

Rekabet avantajı
Rakipleriniz neler yapıyor? Rekabet avantajı oluşturabilmek için rakiplerinizi yakından izlemeniz gerekir. Fiyatları nasıl? Kampanyalı satışları ve müzayede satışlarını nasıl gerçekleştiriyorlar? Ürün tanıtımları nasıl? Fotoğrafları nasıl? Sizinkine benzer ürün sattığı halde sizden çok satış yapan, daha başarılı rakiplerin başarı nedenlerini anlamaya çalışın.

Müşteriler web sitesinde ne tür bilgiler/bölümler görmek ister?
Web sayfası içeriği sürekli güncellenmeli, statik kalmamalıdır. Web sayfasında olması gereken temel bölümler şunlardır:
- Logo (üst sol veya orta bölümde)
- Firma adı
- İletişim bilgileri linki (Google haritası üzerinde tıklanabilir adres, tıklanabilir telefon numarası
- Firmanın ne sunduğuna dair kısa bilgi/fotoğraf
- Değer önerisi (müşterinin hangi problemine nasıl bir çözüm sunuyorsunuz?)
- Ürün/ödeme seçenekleri

Bunun yanısıra web sitenize aşağıdaki bölümleri ekleyebilirsiniz.
- Blog (üyelik formu, RSS, videolar, uzman görüşleri içerecek şekilde)
- Kullanıcılar tarafından geliştirilen içerik
- Fiyat (kolayca görünebilmeli)

Kaynaklar
- "Building a Web Site? Ask These 7 Questions First", G.Chapman (2018)
- "Top 14 Tips for Building a Profitable Web Site", J. Attard (2018)
- "Top Ten Legal Oversights That Can Shut DownYour Website", B.Trout (2017)
- "Own Website or a Third Party Marketplace?", C.Warden (2016)