YARATICI PAZARLAMA
11 Mart 2019

Yaratıcı pazarlama , pazarlama iletişiminin belirli biçimlerini ve içeriğini "icat eder". Yaratıcı pazarlamanın yaratıcı yapısına rağmen, yaratıcılık kesinlikle seçilen pazarlama stratejisine tabi tutulmalıdır. Birçok işletmenin pazarlaması uygunsuz yaratıcılıktan muzdariptir - muhtemelen bunun örneklerini kendiniz verebilirsiniz.

1. Yaratıcı aktivite, problem çözme

Yaratıcı pazarlamanın temeli - problem çözmedir. Bu yüzden dünyada, bir organizasyonun pazarlama faaliyetlerine, stratejik ve personel yönetimi alanında, günlük olarak ortaya çıkan yaratıcı problemleri çözme süreci olarak bakılır. Hiçbir durumda "yaratıcılık" ile karıştırılmamalıdır. Yaratıcılık, olağandışı, özgün bir şey aramaktır ve problem çözme, belirli bir problem için en uygun çözümü aramaktır.
Bugün yeni bir yaratıcılık yöntemi keşfetmek kolaydır, ancak belirli sorunları çözme yeteneği ile durum daha karmaşıklaşır. Yaratıcı düşünme ve üretken düşünme aynı şey olmaktan çok uzaktadırlar.
İyi çözümler bulmak için hangi şartları yönettiğinize dikkat edin ve bu koşulları yeniden yaratın. Bu teknikle ilgili değil, şartlarla ilgilidir.
Orijinal olmak için çaba göstermeyin. Anlamsız orijinallik tutkusu yaratıcı bir hastalıktır.
Genellikle herhangi bir yaratıcılık olmadan çözülen ve herkesin "reklam" a alışkın olduğu yaratıcılık olmadan yapılan görevleri yaratıcı bir şekilde çözün.
Bir kafa iyi, ama iki daha iyi - gerçekten öyle. İyi, çalışma sorunu çözümleri daha sık toplu halde bulunur ve bunun için iyi koşullara dikkat etmeniz gerekir.
Tereddüt etmeyin, ancak diğer kişilerin kararlarını kopyalamaya çalışmayın. Görevinize en uygun olanı arayın.
Bir sürü fikri olan insanları değil, sonuçları elde edebilecekleri dinleyin. Tecrübe her zaman yenilikten daha önemlidir.
"Çözümler mümkün olduğu kadar basit olmalı, ancak daha basit olmamalıdır." (A. Einstein)

2. Görsel pazarlama araçları

Görsel araçlar - grafik tasarım, video, iç tasarım vb. - pazarlama iletişiminin ilk sınırıdır. Pazarlama mesajınızı dinlemek ya da anlamak için vaktinden önce bile müşteri görsel görünümüne tepki vermeye başlar.
Görseller, müşteri ile iletişiminizin ortaya çıktığı “görsel iklim” olan arka plan görsel ortamını oluşturur. Doğal olarak, görsel unsurların tasarımı tüm pazarlama karması ile uyumlu olmalıdır. Bu nedenle, dış tasarımcıların veya "yaratıcı" nın, işletmenin çalışmalarına dahil edilmemesi ve pazarlanması, tatmin edici sonuçlara yol açabilir. Onlardan güzel, parlak ve "yaratıcı" resimler alabilirsiniz.

3. Metinler ve Telif Hakkı

Metinler, pazarlama iletişiminin ikinci sınırını oluşturur. Görsel yardımların etkisi kadar belirgin olmasa da, organizasyon üzerindeki etkileri çok derindir. Şirketin günlük aktivitelerine çeşitli metinler eşlik eder. Bunlar sadece reklam ve bilgilendirme metinleri değil aynı zamanda ticari teklifler ve her türlü dahili belgedir. Tarz, yapı ve kurum içinde ve dışında yer alan metinlerdeki kelimelerin bile, sadece müşterileri için değil aynı zamanda çalışanlar ve yöneticiler üzerinde de derin bir etkisi vardır.
Genellikle metinlere tasarımdan çok daha az dikkat edilir ve bu büyük bir hatadır . Örneğin, kitapçıklar veya ticari teklifler için ileri teknoloji ürünlerin açıklamaları genellikle teknik uzmanlar tarafından yazılır. Pazarlama için tamamen uygun olmayan korkunç metinler ortaya çıkıyor. Başka bir sorun, "kurumuş", reklamsız web sitelerinde, farklı şirketler için iki damla su gibi görünen kitapçıklarda: "misyonumuz kaliteli müşteri hizmeti vb.’’ gibi klişe kalıplardır.

Ne yazık ki, iyi ve bilgili bir metin yazarı bulmak, iyi bir tasarımcı veya reklam verenden daha zordur.

Peki KOBİ’ler ne yapmalı? En azından yakın bir dostunuza işinizi heyecanla anlatıyormuş gibi yazın: Canlı bir dilde, çok fazla abartı olmadan iyi bir bir izlenim bırakmaya çalışın.